Známe obchodné centrum na petržalskej strane Dunaja zastrešilo expozíciu ľudového odevu zo zbierky Tamary Šimončíkovej Heribanovej, ktorá sa už roky hlási k vášni zbierania krojov a ich uchovávania pre budúce generácie. Teraz sa časť jej vlastnej zbierky spoločne s ďalšími kúskami ocitla uprostred centra plného moderných odevných značiek. Možno však práve preto ponúka návštevníkom alternatívu a tiež možnosť nazrieť do kuchyne slovenskej ľudovej tvorby, z ktorej sa dá stále čerpať práve v modernej podobe módy.
Nazývať kroje a ich tvorbu za slovenskú haute couture nie je vôbec prehnané slovo. Množstvo odevov jednotlivých regiónov je totiž produktom skutočne precízneho a trpezlivého procesu šitia, vyšívania, zdobenia či škrobenia, žehlenia a v neposlednom rade správneho strojenia.
„Slovenské autentické kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majsterskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe,“ myslí si Tamara Šimončíková-Heribanová, ktorej sa prípravou výstavy splnil dávny sen. Treba zároveň dodať, že expozícia pôsobí veľmi vkusne a vyvážene. Jej obsah dokáže pútať pozornosť aj tými najdrobnejšími detailmi a tiež nechýba dôležitý opis jednotlivých krojových "súčiastok“ či charakteru daného odevu.
Dva týždne, do stredy 25. októbra, môžu návštevníci obchodného centra obdivovať kroje zo Záhoria, Považia, Kopaníc, Tekova, Hontu, Horehronia, Podpoľania, Liptova, Novohradu, Gemera či Horného Liptova. V rámci svojej zberateľskej záľuby sa podarilo Tamare Šimončíkovej Heribanovej získať viaceré skutočné rodinné klenoty, a tak sa môžu starostlivo uchovať pre ďalšie generácie. Na výbere tých, ktoré budú predstavené v Auparku, spolupracovala s renovátorkou a poradkyňou pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby, Zuzanou Tajek Piešovou.
Odborná garantka tejto výnimočnej výstavy považuje prezentáciu tradičného odevu za dôležitú aj z dôvodu, aby si nasledujúce generácie uvedomili šikovnosť, tvorivosť a precíznosť našich predkov. „Tieto hodnoty sú nadčasové, tradícia je súčasť našej identity. Aj keď ručné remeslo dnes často nahrádzajú stroje, predsa len tam chýba duša a srdce – potenciál vložený od autora, tvorcu výrobku," skonštatovala odborníčka.