Otvorili múzeum slávneho YSL! Nazrite do neho s nami v galérii

05.10.2017 09:30

Najznámejšie kreácie návrhára Yvesa Saint Laurenta si môžu od utorka pozrieť návštevníci Paríža v novom múzeu, ktoré je venované tvorbe tejto módnej legendy.

Záber z múzea dizajnéra Yvesa Saint Laurenta,...
Záber z múzea dizajnéra Yvesa Saint Laurenta, ktoré otvorili v Paríži.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Reuters, STEPHANE MAHE

YSL, ako znie skratka niekdajšieho módneho génia, umrel v roku 2008 vo veku 71 rokov. Nové múzuem v avenue Marceau neďaleko Víťazného oblúka sa nachádza v priestoroch, v ktorých Yves Saint Laurent pracoval v rokoch 1974 až 2002. Inciátorom vzniku múzea bol podnikateľ, spoluzakladateľ módneho domu YSL a návrhárov životný partner Pierre Bergé. Otvorenia sa nedočkal – zomrel vo veku 86 rokov začiatkom septembra.

Návštevníci múzea môžu vidieť okrem iného vernú kópiu ateliéru slávneho návrhára. Pôsobiť má tak, ako by sa mal Laurent každú chvíľu do miestnosti vrátiť – na stole ležia okuliare, cez stoličku je prevesená biela košeľa a pod stolom je miska s jedlom jeho verného psa Moujika.

Záber z
		múzea dizajnéra Yvesa Saint
		Laurenta,...
Replika
		štúdia, v ktorom vznikali
		všetky...
+8Olivier Flaviano,
		riaditeľ múzea Yves
		Saint...

Predovšetkým je ale v novootvorenom múzeu možné vidieť najslávnejšie módne kreácie Yvesa Saint Laurenta, ktorý do sveta módy priniesol vynaliezavé strihy, šaty bez rukávov inšpirované Mondrianovými obrazmi, modely v štýle pop-artu a op-artu či odevy s etnickými prvkami.

Dámsky šatník obohatil o módne kreácie, ktoré boli do tej doby výsadne mužské – napríklad smokingom či nohavicovým kostýmom. Doplniť parížske múzeum by mala pobočka v marockom Marakéši, kde Saint Laurent s Bergém tiež často bývali. Otvoriť by ju mali 19. októbra.

Záber z múzea dizajnéra Yves Saint Laurenta,...
Záber z múzea dizajnéra Yves Saint Laurenta, ktoré otvorili v Paríži a ktoré zachytáva nielen jeho tvorbu a najslávnejšie kreácie, ale tiež ukazuje jeho súkromie či ateliér.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Reuters, STEPHANE MAHE
#Yves Saint Laurent #šaty #paríž #múzeum #krása #história
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Naplánujte si masáže, na bolesť chrbta vám to pomôže.
Nevyzvedajte v práci, viete len toľko koľko je nutné...

+ Choďte dnes na prechádzku do prírody, oddýchne si telo i myseľ.
Dokážte všetkým, že ste najlepšia v...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk