Stop vyziabnutým modelkám! Firmy menia pravidlá pod hrozbou pokút

07.09.2017 17:00
Modelky
Modelky na archívnom zábere z prehliadky módnehomu domu Dior s kolekciou Jar-Leto 2013. Autor: ,

Módne domy značiek Christian Dior a Gucci prestanú zamestnávať podvyživené modelky.

Spoločnosti LVMH a Kering, ktoré patria k najväčšími firmám v módnom priemysle na svete, sa rozhodli pre tento krok v čase stupňujúcej sa kritiky, že odvetvie podporuje poruchy príjmu potravy. Ich modelky musia mať po novom minimálne konfekčnú veľkosť 32 podľa francúzskeho číslovania, ktorá zodpovedá britskej konfekčnej veľkosti šesť a americkej veľkosti nula.

Značky tiež prestanú predvádzať oblečenie pre dospelých na modeloch mladších ako 16 rokov. Nové pravidlá prijmú aj značky Givenchy, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Marc Jacobs, Thomas Pink, Fendi a Stella McCartney.

Kritikom sa nepáči, že modelky na prehliadkach prezentujú nezdravý a nereálny ideál tela, ľudia z prostredia módneho priemyslu ale namietajú, že oblečenie lepšie sedí na vysokých a chudých modeloch.

Francúzsko v máji prijalo nový zákon, ktorý zakazuje príliš chudé modelky. Za porušenie zákazu hrozí módnym firmám pokuta do výšky 75-tisíc eur, alebo odňatie slobody pre majiteľa spoločnosti až na šesť mesiacov. Modelky sa tiež budú musieť preukazovať platným lekárskym potvrdením, že sú spôsobilé pracovať.

Firmy Kering a LVMH plánujú zájsť časom ešte ďalej a svojim modelom budú poskytovať pri práci psychológov a terapeutov. Zmeny vojdú do platnosti ešte pred Parížskym týždňom módy, ktorý sa začne koncom septembra.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

4 debata
Viac na túto tému: #móda #modelka #pravidlá #anorexia #značka #štíhlosť #obmedzenie

+ Vrásky pribúdajú, ale stále vyzeráte dobre nezaťažujte sa tým.
Ak chcete do niečoho investovať, spravte to...

+ Navštívte zubára, už to dlho odkladáte.
Odpracujte si to čo máte, nič nenechávajte na neskôr.
...