Ženská obuv však nemusí byť len prvoplánovo krásna, vkusná a zvodná – obuv sa pre dizajnérov stáva aj novým priestorom realizácie a experimentovania. A práve to ukazuje aj výstava v New Yorku.
V Múzeu módneho inštitútu pri Technologickom múzeu sa koná prehliadka najzaujímavejších obuvníckych kreácií 20. a 21. storočia. Návštevníci v nej môžu nájsť 153 párov od slávnych tvorcov ako Christian Louboutin, Roger Vivier či Nicholas Kirkwood, módnych domov ako Chanel alebo Prada, až po extravagantné a v podstate nenositeľné kúsky exeprimentátorov z Ázie alebo Európy.
Výrazný prvok celej výstavy, ktorý je zároveň spojovacím motívom, je podpätok. Ako pre server Voanews.com uviedla kurátorka Elizabeth Semmelhack z Baťovho múzea obuvi v Toronte, história podpätkov sa ťahá až do staroveku, keď ich používali predovšetkým jazdci. Neskôr si inovovanú podobu podpätkov osvojila šľachta na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV.

Podpätky nosili muži aj ženy, ale nežné pokolenie malo vždy podpätky tenšie a vyššie a pribúdajúcimi storočiami sa tento rozdiel zvýrazňoval. Aktuálna výstava, ktorá ponúka pohľad na kreáciu z čistého skla od Maisona Martina Margielu alebo sandálky lemované lesklou kožou s motívom plameňa od Prady, často ukazuje aj absolútne nenositeľné modely. Alebo kreácie, v ktorých žena dokáže len stáť na mieste a nepohnúť.
Napriek tomu podľa Semmelhackovej dokážu osloviť všetky. Sú nádherné, dychberúce, občas priam desivé. A aspoň skromný výber vám prinášame v našej galérii.