Bolí vás chrbát? A sedíte v práci správne?

, 21.07.2017 09:30
práca, kancelária, žena, pracovisko,
Ilustračné foto. Autor:

Asi 80 percent z nás, čo denne pracujeme v kancelárii, trápi bolesť chrbta, alebo sme sa aspoň raz v živote stretli so "seknutím v krížoch".

Môže za to v prvom rade nesprávne držanie tela a sedenie. A pritom stačí málo a bolestiam chrbta môžeme celkom predísť.

Monitor

Monitor by mal byť od očí vzdialený na dĺžku ramena. Ak je obrazovka príliš blízko, držanie tela je kŕčovité, čím dochádza k napätiu v ramenách a krku.

Výšku monitora treba umiestniť tak, aby pohľad padal v miernom uhle smerom nadol. Krk sa oslobodí a ani oči nebudú také namáhané.

Klávesnica a myš

Klávesnica a myš by mali byť umiestnené vedľa seba, aby boli lakte v jednej výške. Týmto spôsobom predídeme permanentnému jednostrannému zaťaženiu.

Stoličky a sedáky

Pri sedení nakloňte panvu zľahka dopredu. Pomôžu ergonomické stoličky a sedáky. Dolná časť chrbta tak ostane v prirodzenej polohe, medzistavcovým platničkám a svalom sa uľaví.

Prispôsobte si stôl a stoličku na vlastnú výšku tela. Len tak môžete pohodlne sedieť. Pri výpočte ergonomického sedenia vám pomôže online kalkulačka.

Neseďte, hýbte sa

Osvojte si pohyb v kancelárii. Ak niečo potrebujete od kolegu, radšej za ním zájdite, nepíšte mu mail. Veľmi dôležité je tiež veľa piť. Využite každú príležitosť pohnúť sa – znova sa postaviť, prejsť, zájsť do kuchynky, napustiť si vodu do fľaše, nepoužívať výťah…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#stolička #oči #napätie #krk #držanie tela #chrbát #bolesť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Doprajte si sladkosti na nervy, budete pokojnejší a prospeje vám to.
O svojich finančných problémoch sa...

+ Nemračte sa stále, zlá nálada sa môže len stupňovať.
Dobre ste investovali, teraz si môžete užívať...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk