Bacuľky verzus štíhle ženy. Ktoré majú v práci väčší úspech?

09.05.2015 17:00
práca, kariéra, zamestnanie
Ktorá má v práci väčší úspech? Autor:

Dnešný trend hovorí, že ženy by mali byť krásne a štíhle a ak také nie sú, mali by s tým rozhodne niečo spraviť, inak sa im nebude dariť v práci ani vo vzťahoch. Je tomu však naozaj tak?

Je pravdou, že žena s pár kilami navyše si ťažšie hľadá prácu alebo je menej úspešná vo svojom odbore ako jej štíhlejšia kolegyňa? Pravdu sme hľadali nielen u mužov, u žien personalistiek, ale aj u samotných baculiek.

Renáta je pekná žena. Modrooká blondínka, ktorej by ste vôbec nepovedali, že sa už pomaly blíži k päťdesiatke, nakoľko sa o seba výborne stará. A samozrejme, aj genetika „mladosti“ u nej zohráva svoju rolu. Renáta je vzdelaná a vo svojom odbore patrí k špičke. Jediné, čo tejto peknej ekonómke vadí, je jej pár kíl navyše. Bojuje s nimi už od základnej školy a nevie sa ich trvalo zbaviť. Hoc, boli obdobia, že sa jej podarilo pár kíl navyše sa zbaviť, jej konfekčná veľkosť č. 42 je viac menej nemenná. Napriek tomu, že Renáta má vzdelanie aj prax v účtovníctve, mala problém si po materskej dovolenke (počas ktorej sa neustále vzdelávala) prácu. „Neschopnosť nájsť si prácu pripisujem tomu, že naozaj nemám miery modelky. Videla som to najmä vtedy, keď som chodila po pohovoroch. Napriek tomu, že mám vysokú školu aj skúsenosti, ovládam anglický jazyk na vynikajúcej úrovni, zvyčajne som vypadla už v prvom či druhom kole. A tak som sa rozhodla, že budem robiť na živnosť. Dnes pracuje pre viacero firiem, ktorým spracovávam účtovníctvo. A nik nerieši moje kilá navyše.“

V kalendári Pirreli na rok 2015 sa objavila aj plnoštíhla modelka Candice Huffine, ktorá rozhodne nespĺňa miery modelky. A toto nebol jej prvý, a určite ani posledný úspešný job. A keď toto dokázala ona, prečo by ste vy nemohli dostať svoj job snov alebo len obyčajnú prácu asistentky, recepčnej či trebárs aj spomínanej ekonómky?

Spýtali sme sa, kto má väčšiu šancu získať dobrú prácu. Bacuľky alebo štíhle ženy?
Ivan (46), podnikateľ, hovorí o tom, či by si do svojho tímu vybral radšej štíhlu ženu alebo by mu nevadilo ani pár kíl navyše.
„Záleží, akú pozíciu by som obsadzoval a podľa toho by som si vyberal aj zamestnankyňu. V prípade účtovníčky, ekonómky či manažérky by som vzhľad (a teda aj kilá navyše) vôbec neriešil. Dôležité by bolo pre mňa vzdelanie, ale najmä prax v spomínanej oblasti. Veď načo by mi bola krásna štíhla zamestnankyňa, ktorá by nevedela správne zaúčtovať ani základné položky? Iná situácia je na pozícii asistentky respektíve recepčnej. Tu by som preferoval okrem jazykových znalostí aj pekný vzhľad a štíhlosť. Predsa len, asistentka je zvyčajne prvá osoba, s ktorou sa klient stretne a mala by zanechať dobrý dojem.“

Jana (31), HR konzultant
„Pracujem už 10 rokov ako HR konzultant v oblasti administratívy, ale aj IT a strojárstva. Samozrejme, že si na pohovore všímam, ako dotyčná žena vyzerá, či má upravené nechty, vlasy… Je to skôr o celkovom dojme, ako na mňa dotyčná osoba pôsobí, či na nej nie je niečo rušivé, čo by ma odrádzalo. Ak je žena upravená, kilá navyše neriešim. Skôr ma zaujímajú skúsenosti, vedomosti, vzdelanie, jazyky a podobne. Výnimka nastáva iba v prípade, že má klient požiadavku, aby bola jeho budúca zamestnankyňa reprezentačný typ, nakoľko bude prichádzať do kontaktu napríklad so zahraničnými obchodnými partnermi. Je však pravdou, že ak do finálneho výberu vyberiem pre klienta tri ženy s rovnakou kvalifikáciou aj praxou, vyberie si zvyčajne takú, ktorá aj dobre vyzerá respektíve je štíhlejšia.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zamestnanie #úspech #pracovná pozícia #moletka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku