Investícia do cudzieho jazyka sa vraj oplatí. Naozaj?

Vraví sa, koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom. Nuž, s týmto musíme iba súhlasiť.

11.04.2015 14:00
učenie jazyka, cudzí jazyk Foto:
Pri prijatí do zamestnania pomôže štátna skúška z jazyka.
debata

Najmä, keď veľa spoločností vyžaduje aj na nižších pozíciách dobrú úroveň cudzieho jazyka, zvyčajne angličtiny alebo nemčiny. A ak k ním ovládate ešte jeden, máte vyhrané. Ako je to však s úrovňou jazyka? Naozaj stačí, robiť rok či dva au pair či pomocné práce v zahraničí alebo zamestnávatelia na Slovensku vyžadujú aj nejaký doklad o úrovni jazyka, ktorý ovládate? Pomôže pri prijatí do zamestnania štátna skúška z jazyka?

Zisťovali sme, aké sú vaše skúsenosti.
Soňa (40), manažérka pre zahraničný obchod
„Kedysi mi mama vravela, že na všetko treba mať papier. Teda vyštudovanú školy a štátnicu aspoň z jedného jazyka. Ja som, ako každá pubertiačka, protestovala, že stačí, ak budem priebojná. Napriek tomu som si spravila vysokú školu a mám i nejaké tie jazykové certifikáty. A po čase som zistila, že pravda je niekde v strede. Nikdy od mňa nik nechcel, aby som ukázala akýkoľvek doklad o dokončenom vzdelaní, nieto certifikáte. Ak v zamestnaní, kde som sa uchádzala o prácu potrebovali ovládanie angličtiny, jednoducho si ma preverili. Dôležité bolo, akú mám prax, čo všetko viem. Áno, ak by som nemala vzdelanie, určité poznatky by mi chýbali, ale… veľa vecí sa dá dobehnúť aj samo štúdiom.“

Tomáš (31), HR konzultant
„Naša spoločnosť vyberá pracovníkov pre menšie i väčšie spoločnosti. Zameriavame sa najmä na výber administratívnych pracovníkov a stredný manažment. Takmer na všetkých pozíciách sa vyžaduje určitá úroveň cudzieho jazyka. Niekde sú to základy, inde musí záujemca o pracovnú pozíciu ovládať jazyk na úrovni tlmočenia. Aby sme zistili, ako záujemca o prácu jazyk ovláda, používame rôzne druhy testov, respektíve aj pohovor v angličtine. Ide totiž o to, že firmy často potrebujú človeka, ktorý nielen dobre ovláda komunikovať v cudzom jazyku, ale ovláda ho aj v písomnej forme. Toto býva častým problémom pri uchádzačoch, ktorí boli v zahraničí, ale nepracovali na kvalifikovaných pozíciách, ale robili au pair či upratovanie domácností.“

Táňa (28) asistenta riaditeľa
„Na strednej škole som mala intenzívnu výuku nemčiny a počas letných prázdnin som bola na výmennom pobyte v Linzi. Nikdy som však nechodila do jazykovej školy a nemám ani certifikát či štátnu skúšku. Dovolím si však tvrdiť, že nemecký jazyk ovládam na dobrej úrovni. Viem sa veľmi slušne dohovoriť a ani písomný prejav nemám zlý. Keď som si hľadala prácu cez známy pracovný portál, dostala som viacero ponúk na pohovor. Ani na jednom z nich však od mňa personalista nechcel žiadny doklad o tom, na akej úrovni jazyk ovládam. Dokonca sa mi stalo, že si ani nepreverovali testom či komunikáciou ako nemčinu ovládam, hoc mali uvedené v podmienkach "úroveň pokročilý“. Nakoniec som prijala pracovné miesto asistentky, kde nemčinu využívam denne."

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #investície #zamestnanie #cudzí jazyk

+ Naučte sa byť disciplinovaný, prospeje to každému okolo vás.
Prinúťte sa pokračovať, určite neprestávajte v...

+ Dávajte si pozor nato čo hovoríte, mohlo by sa vám to splniť.
Plánovanie budúcnosti zabezpečí finančnú...