Dokážete si priznať chybu a znášať následky?

31.01.2014 14:00
práca, tím, kolektív
Snažte sa chyby neopakovať a nevyrábať ďalšie. Autor:

Ľudia, ktorí neustále prízvukujú svoje silné stránky a ani za svet nepripustia, že môžu mať i nejaké slabiny a stvárať prešľapy.

Sú tvrdým orieškom v kolektíve a urobia všetko pre to, aby vina padla na kohokoľvek, len nie na nich.

Nebáť sa konfrontácie s „bezchybným“ kolegom

Ak máte istotu, že ste nespravili chybu, alebo dostatok sebareflexie, vďaka ktorej sa nebojíte pátrania po vinníkovi, hoci by ste ním mohli byť nakoniec i vy, postavte sa tomu priamo. Obhajujte sa a tlačte na to, aby museli padať silné argumenty aj od ostatných kolegov, nech sa nájde to „neviniatko“, čo spôsobilo problém.

Nemusíte pykať za iného kolegu, či kolektívne

Pravda vždy vyjde najavo, ale niekedy neskôr a vy nemusíte tak dlho čakať, kým sa veci samé rozhýbu. Rozmýšľajte, kde hľadať príčinu vzniku omylu a všemožne sa do toho snažte zapojiť i toho, kto sa najviac stráni tejto pátračky. Ak vidíte, že v tom lietate azda viacerí, alebo akosi nejde nájsť iba jedného vinníka, ponúknite ochotu zdieľať následky. Tu sa ukážu charaktery – väčšinou ten, čo nechce byť do veci namočený, ale patrí medzi hlavných podozrivých, nemá najmenší záujem priznať svoj podiel viny, deliť sa o sankcie a podobne.

Ukážte čestnosť, korektnosť, zodpovednosť

V prípade, že omyl sa stal u vás, príkladne chybu priznajte, prejavte vôľu odkrútiť si trest a ospravedlníte sa poškodeným stranám. Snažte sa chybu neopakovať a nevyrobiť ďalšiu. Večný „obhajca“ svojej dokonalosti, ktorému sa údajne nič také nemôže stať, ale permanentne niečo pokašle, sa snáď niečomu od vás priučí. Alebo ostane i naďalej obmedzený a vás to nemusí trápiť, skôr či neskôr sa mu pravdepodobne podarí taký prešľap, ktorý ho nadobro usvedčí a už nebude otravovať ovzdušie vo vašej blízkosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#práca #pracovný tím #kolektív #zodpovednosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na masáž chodidiel, mohla by vám pomôcť od bolestí.
Strážte si svoje financie, kontrolujte na...

+ Výkyvy počasia vás môžu dostať do psychickej nepohody.
Zabudnite na hazardné hry, je to najhoršia forma...