Koučing s Pravdou, 6. diel: Prečo sa chcú ľudia stať koučmi?

Profesionálnych koučov sa v ostatnom čase vyrojilo ako húb po daždi. V našom poslednom, šiestom dieli, si povieme, čo ľudí láka na tomto "poslaní".

25.11.2013 07:00
couching, koučing, profesionálny kouč Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ľudia sa podľa Eriky Feketovej stávajú koučom prioritne z hlavných dôvodov ako sú:

Zažil som stretnutie s koučom
Ľudia, ktorí osobne zažijú stretnutie s koučom, najskôr ako klienti, sú pozitívne prekvapení, ako im tento rozhovor pomohol. A sú tiež prekvapení, do akej miery je táto metóda účinná pri riešení aj tých najťažších situácií v živote, či plnení vlastných snov a osobných cieľov.

Následne sa buď rozhodnú svoju profesiu (súčasnú pozíciu) obohatiť o tento rozvojový nástroj (napr. manažéri, personalisti, poradcovia a konzultanti, terapeuti, učitelia, náhradní rodičia, čo majú deti v pestúnskej starostlivosti a podobne), alebo sa rozhodnú stať profesionálnym koučom, lebo ich táto profesia doslova „dostala“. Budujú si svoju vlastnú firmu (so zameraním na koučing: Life koučing, Biznis koučing, Kariérny koučing, Rodinný koučing a iné podľa oblasti, ktorá im je najbližšia).

Som bútľavá vŕba
Sú ľudia, tzv. „bútľavé vŕby“, ktorí radi pomáhajú druhým, alebo sa im inak „pozitívne pletú do života“. No neteší ich pocit, že berú na seba, za zlepšenie situácie dotyčného, zodpovednosť. Ani tá najúprimnejšia rada, ktorú dáme, totiž nemusí u dotyčného zafungovať. A to ani napriek tomu, že nám by pomohla. Ak sa „bútľavé vŕby“ dostanú k informácii ako koučing funguje, vidia svetlý bod na konci tunela. Vidia, že je možné pomáhať aj ináč, účinnejšie. „Ľudia, ktorí predtým rady len prijímali, zrazu pri koučingu prichádzajú na riešenia sami, a o to efektívnejšie napredujú,“ myslí si Erika Feketová a dodáva, že kouč správne volí a kladie otázky, a tak koučovaného pri rozhovore sprevádza a podnecuje k akčným krokom.

Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa aj niektoré bútľavé vŕby rozhodnú pre štúdium koučingu a obohatia si tým svoj osobný život, aj životy svojich blízkych.

Vizualizácie a spiritualita
V koučingu už nie sú žiadným tabu. Pomáhajú napojiť sa na klienta a lepšie mu porozumieť. Na tomto princípe pracujú aj koučovia top manažérov významných spoločností. Erika Feketová odporúča napríklad knihy Celestínske proroctvo od Jamesa Redfielda či Tajomstvo od Rhondy Byrneovej.

Koučka Erika Feketová. Foto: Linda Bohušová Kisková
Erika Feketová Koučka Erika Feketová.

Vďaka nej vraj môžeme rozumieť sile, ktorá sa v nás skrýva a tento objav „vnesie do nášho života radosť,“ myslí si koučka.

Erika Feketová

Je profesionálna koučka a trénerka osobnostného rozvoja. Uprednostňuje individuálny a intenzívny prístup, ktorý zabezpečí prenos a udržanie nadšenia pre zmeny v myslení a živote. Je zakladateľkou vzdelávacej spoločnosti Espiral, ktorá sa zameriava prioritne na ženu ako celistvú bytosť a zároveň garantom projektu Premena.

Je tiež biznis partnerkou spoločnosti Koučink centrum, ktorá realizuje o.i. vzdelávanie budúcich profesionálnych koučov. Súčasťou inovatívnej technológie učenia a rastu v spoločnosti Espiral, je starostlivosť o odbornosť, vnútornú stabilitu a istotu, krásny a svieži vzhľad, profesionálne, etické vystupovanie.


Súťaž o 90-minútový voucher koučovania

Koučing: Nechajte sa sprevádzať na ceste k... Foto: SHUTTERSTOCK
Koučing: Nechajte sa sprevádzať na ceste k svojmu snu Koučing: Nechajte sa sprevádzať na ceste k svojmu snu.

Jedna z pekných definícií koučingu je: Pomáhať klientovi (klientke) splniť svoj sen. V prvej etape vyzve kouč svojho klienta sformulovať svoju túžbu, ktorú je potrebné previesť do reálnych pozitívnych cieľov. „Hovoríme o nej hodinu, dve alebo tri a klient si „ujasňuje“ veci. Ak máš túžbu, ako vyzerá? Aká je tvoja predstava, prianie, sen,“ priblížil, ako to v praxi vyzerá, kouč Michal Ondráček z Koučink Centra.

Dodal, že až keď sa klientovi zhmotní sen, sú pripravení ísť ďalej. Rozhovor pokračuje otázkami typu: Čo pre ten sen robíš? Aké máš možnosti na to, aby si ho dosiahol? Čo všetko s ním súvisí? Kouč je tu na to, aby podporil a urýchlil myslenie klienta, zvýšil motiváciu a pomohol pozerať sa na riešenie z nových uhlov pohľadu. „Kouč pomôže pohnúť vlak, ale klient sa musí snažiť sám,“ vysvetlil Ondráček.

S pomocou kouča možno odstrániť aj strach, pre ktorý sa mnohé, ak nie všetky sny neplnia. Človek môže mať nejaký sen, snívať o ňom celý život, len mu chýba odvaha. Mnohí tí, ktorí vyhľadajú kouča, chcú práve poradiť, ako sen uskutočniť, ako na to. Ale pozor, kouč nie je ten, ktorý povie, akým smerom máme ísť. Nedá návod, ani radu. Len vás bude na ceste k cieľu sprevádzať.

Traja z vás, ktorí správne odpovedia na súťažnú otázku, získajú 90-minútový voucher na jedno koučovacie sedenie od Koučing Centra. Do súťaže sa môže zapojiť celé Slovensko, pretože koučing je možný aj prostredníctvom skypeu. Súťažiť možno od 25.- 29. novembra vrátane.

Výhercovia

Rastislav Čiernik, Dolná Ždaňa, Vasil Lakata, Svidník, Barbara Buľubašová, Malinovo

OUR MEDIA SR a. s., Kalinčiakova 33, 831 04 Bratislava, IČO: 51267055, spracováva Vami vyššie poskytnuté osobné údaje za účelom usporiadania a vyhodnotenia súťaže, na základe § 13 odst. 1 písm. a) zákona 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vaše osobné údaje budú vymazané najneskôr po vyhodnotení hlasovania a vyhlásení výhercov súťaže, pokiaľ neexistujú iné zákonné lehoty na uchovávanie údajov. Usporiadateľ môže poskytnúť osobné údaje spoluorganizátorom alebo sponzorom súťaže/hry. Prenos zverejnených osobných údajov výhercov je v rámci internetového pokrytia možný do všetkých krajín.

Máte právo Vami daný súhlas odvolať a Vaše údaje budú bezodkladne vymazané. Ďalšia účasť na hlasovaní a v súťaži v tomto prípade nie je možná. Odvolať súhlas môžete e-mailom na adresu zodpovednej osoby Peter Šonkol, alebo listom adresovaným usporiadateľovi. Máte právo požadovať prístup, opravu, vymazanie, obmedzenie spracúvania a namietať spracúvanie osobných údajov, ako aj právo na prenosnosť osobných údajov a právo podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona č. 18/2018 Z. z.

Účastník hry berie na vedomie a súhlasí so zverejnením svojho mena ako výhercu v denníku Pravda a na webovej stránke www.pravda.sk V prípade sporu rozhoduje o nárokoch na výhru s konečnou platnosťou usporiadateľ. Vymáhanie výhry či účasti v súťaži/hre súdnou cestou je vylúčené.

Podmienkou účasti v súťaži/hre je vyplnený a odoslaný formulár a správne zodpovedanie všetkých otázok a uvedenie kontaktu: Meno a priezvisko, mesto - obec, e-mail alebo telefón. Každý sa na súťaži môže zúčastniť len raz.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #profesionálny kouč #Erika Feketová #koučing s Pravdou

+ Nájdete niekoho, kto zahojí vaše zlomené srdce a urobí vás šťastnou.
Posledné nákupy na dovolenku vrcholia,...

+ Cestu autom nepodceňujte, hlavne ak idete v noci, poriadne sa vyspite.
Nešetrite na kozmetických prípravkoch,...