Sliepky vo väčšom komforte ako ľudia v open space?

11.11.2013 14:00
open space office, kancelária, úrad, práca,...
Svoj priestor ohraničte šanónmi, prostredie skrášlite suvenírmi alebo fotografiami. Autor:

Európska únia tlačí na farmy kvôli pohodliu sliepok, tie vraj potrebujú pre dobrý výkon dostatok životného priestoru, ale na ľudské podmienky v práci sa zabúda.

Open space (veľké kancelárie bez stien) prinášajú firmám úspory, zamestnancom však prekáža hluk, svetlo, klíma či bacily.

Vytvorte si oázu pokoja

V tesnej blízkosti početnej skupiny kolegov to nie je jednoduché, nehovoriac o nemožnosti regulovať svetlo, či klímu. Urobte si aspoň trochu súkromia – počítač nastavte tak, aby ste na monitor videli iba vy, svoj životný priestor ohraničte šanónmi a boxmi so zásuvkami, prostredie skrášlite suvenírmi z dovolenky, či fotografiami. Pracovný kútik doplňte aj o živé kvety (okrem efektu útulnosti vraj zvlhčujú vzduch z klimatizácie a údajne pohlcujú elektromagnetický smog z počítačov).

Niekomu to vyhovuje, iní trpia

Zamestnávatelia obľubujú open space a už dávno nejde iba o call centrá, v ktorých sa to ujalo azda najskôr. Firmy šetria a tvrdia, že takýto štýl práce je prospešný, má podporovať komunikáciu i vzájomnú spoluprácu. No v reáli to neraz zvyšuje najmä fluktuáciu zamestnancov! Ale pre ľahšiu symbiózu sa môžete pokúsiť o dohodu a kompromisy. Niekde robí najväčšie dusno šéf, chce mať čo najväčší prehľad o zamestnancoch a činnosti na oddeleniach, naraz „zvoziť“ celú firmu a na takomto pracovisku si to vychutnáva. Spoločnými silami by ste azda mohli eliminovať i takéto napätie.

Rúško na ústa, vatu do uší

Šéf má väčšinou svoj komfort (tu sa záhadne šetriť nemusí) a o ten váš sa nestará. Sami si musíte poradiť, aby ste sa mohli sústrediť na prácu – nevnímali rušivé momenty okolo seba, dýchanie na krk „zhora“ a veľa ďalších nepríjemností. Pre absolútny pokoj si dajte do uší vatu alebo príjemnú hudbu. A napríklad pred bacilmi sa uchránite najlepšie prevenciou, alebo si zapáľte aromatickú sviečku a hádam od svojho stola odpudíte konfliktné i choré osoby.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#práca #kancelária #Open space office
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku