Rodičia, viete, čo by mala obsahovať kvalitná desiata pre vášho školáka?

13.09.2020 13:00
chlapec, žiak, školák, raňajky, desiata,...
Čo školákovi zabaliť na desiatu? Autor:

Desiata je dôležitou súčasťou stravovacieho režimu dieťaťa, má tvoriť asi 15 percent z denného príjmu energie.

Zároveň má byť výživovo pestrá a zdravá. „Kvalitná desiata pre školáka má obsahovať celozrnné pečivo, nátierku, prípadne syr, porciu ovocia, zeleniny a kvalitný nápoj. Pre detský organizmus vo vývoji je veľmi dôležitý dostatok vápnika, preto by mali byť súčasťou desiatej mlieko, najmä probiotické a acidofilné výrobky, jogurty a syry,“ uviedla vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade. Ak dieťa trpí intoleranciou laktózy, prípadne mliečnej bielkoviny, je podľa odborníčky vhodné poradiť sa s lekárom o potravinách, ktoré sú vhodné.

Z ovocia a zeleniny je podľa odborníčky potrebné striedať druhy, ktoré má dieťa rado. Rovnako by rodičia pri príprave desiatej pre školáka nemali zabudnúť na nápoj, najzdravšia je čistá voda, striedať by sa mala s nesladeným čajom, domácim sirupom, čerstvými šťavami, alebo nesýtenou minerálnou vodou. Nevhodné podľa ÚVZ SR sú energetické a rôzne sladené nápoje.

Hamade potvrdila, že deti potrebujú aj rýchle kalórie, sladkosti im preto nie je potrebné úplne zakazovať. Rodičia by však mali uprednostniť kvalitné výrobky, napríklad cereálne keksy, sušené ovocie, tyčinky s vyšším obsahom kakaa. „Dôležité je, aby si dieťa osvojilo správne stravovacie návyky, ich súčasťou je i dodržiavanie približne rovnakých intervalov na jedlo,“ uzavrela odborníčka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#strava #školák #škola #desiata
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Otužovanie sprchovaním v studenej vode vášmu zdraviu len prospeje.
Je na čase splatiť dlhy, venujte...

+ Nájdite si čas a raz do týždňa zájdite masérovi, vaše telo si to zaslúži.
Odmietnete prácu, ktorá je...