0

Vlčí hlad pomôže zahnať bulgur, funguje pri chudnutí a nenadúva

18.01.2020 08:00
bulgur, šalát
Príprava bulguru je možná na niekoľko spôsobov, naslano aj nasladko. Autor:

Predvarená nalámaná celozrnná pšenica, známa ako bulgur, podporuje trávenie a pravidelné vyprázdňovanie.

Okrem toho tiež detoxikuje hrubé črevo, zaháňa vlčí hlad, podporuje rýchlosť metabolizmu, napomáha udržiavať hladinu krvného cukru pod kontrolou a upokojuje nervový systém. Lekárka Janette Stamová ju odporúča aj deťom.

„Bulgur obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok, čo je dosiahnuté najmä vďaka tomu, že ide o minimálne spracované obilie – Omega 3 a 6 mastné kyseliny, z minerálov sú to fosfor, horčík, draslík, sodík, železo, mangán a z vitamínov hlavne vitamín A, B3, B1, kyselina listová. Napriek faktu, že glykemický index bulguru je stredný, radšej si dávajte kontrolované množstvo,“ komentovala.

Táto potravina je veľmi známa a obľúbená v Stredomorí, Turecku či na Strednom východe, kde majú z neho pripravené pokrmy dlhú tradíciu. Slovo „bulgur“ pochádza z tureckého „bulghur“ a v preklade znamená krupica. Základ tvorí pšeničné zrno.

Pripraviť sa dá na slano aj na sladko. Podľa odborníčky je ideálny aj ako príloha k mäsu, pretože vie ľahko nahradiť ryžu či zemiaky. „Túto skutočnosť ocenia najmä tí, ktorí sa snažia zredukovať svoju hmotnosť, pretože bulgur je nízkokalorický. Nespôsobuje nadúvanie, a preto je vhodný aj do detskej stravy,“ doplnila.

Na záver už len upozornenie – nie je vhodný pre ľudí, ktorí neznášajú pšenicu a lepok.

Moderátorka Erika Barkolová uvarí jednoduchý a rýchly recept
0 debata debata
Viac na túto tému: #zdravie #trávenie #Telo #nervová sústava #metabolizmus #bulgur

+ Choroby si zapríčiňujete sami svojim nezdravým zdravotným štýlom.
Kariéra nie je všetko, sú aj...

+ Prekonajte svoju chuť na nezdravé potraviny, zlepšíte tým trávenie.
Prestaňte pomáhať iným nestíhate svoju...