Pomaranče sú rozšírené vo všetkých subtropických oblastiach zemegule. V chladnejších zemepisných šírkach sa pestujú v skleníkoch – plody z nich vyzerajú dokonale – dokonalosť je však klamná, a tak skleníkové plody nemajú takú skvelú chuť ako plody z vonkajších sadov. Milovníci pomaranča dávajú prednosť plodom zo španielskych a z brazílskych sadov.
Konzumácia pomarančov pôsobí ako prevencia cukrovky, mŕtvice, rakoviny a mnohých chronických ochorení. Vitamín C, dôležitá zložka pomaranča, pomáha znížiť riziko rakoviny žalúdka a pažeráka. Skorbut sa síce už nevyskytuje, zato epidémia srdcových chorôb a hypertenzie sú očividné. A práve pomaranče sú účinnou zbraňou v boji proti nim. Už konzumácia jedného plodu denne posilňuje srdce a cievy.
Vitamíny
C, A, B1, B2, B9
Živiny a minerály
kyselina listová, prírodné cukry; draslík, vápnik, horčík, fosfor, železo, rozpustná vláknina pektín, karotenoidy, flavonoidy
Najčastejšie sa pomaranče konzumujú surové alebo v podobe pomarančovej šťavy. Obľúbené sú pomarančové koláče, ale aj marmeláda, ktorej originálnu podobu tvoria španielske, konkrétne horké sevillské pomaranče. V kuchyni sa využíva aj pomarančová kôra, najmä z bio pomarančov ako korenie do sladkých jedál, ale aj k mäsu. V teplej kuchyni je skvelá kombinácia pomarančov a kuracieho mäsa.
Pomaranče nechýbajú ani v alkoholických nápojoch. Napríklad plody sa spolu s korením lúhujú vo vodke a tvoria tak základ likéru arancello.
Pomaranče vznikli krížením mandarínky a pomela. Pochádzajú z Číny a Vietnamu, kde sa pestovali už pred 4 000 rokmi. V niektorých jazykoch sveta im hovoria „čínske jablko“. Do Európy ich priviezli Portugalci v 15. storočí, kde zažívali boom v období baroka, keď sa na šľachtických dvoroch zakladali pomarančové sady, ale aj takzvané oranžérie – budovy s veľkými oknami, kde mohli stromy prezimovať.
Viete, že…?
- Až 70 percent vypestovaných citrusových plodov tvoria práve pomaranče. Na jednom pomarančovníku vysokom šesť až desať metrov, sa ročne urodí aj 8-tisíc plodov.
Čarovný recept zo zdravých potravín: Pomarančový puding so šľahačkou
- 4,5 šálky čerstvej pomarančovej šťavy
- 1/2 šálky cukru
- 1/3 šálky kukuričného škrobu
- 3 veľké pomaranče
- 1 šálka šľahačky
Pomarančovú šťavu s cukrom uvedieme do varu. Kukuričný škrob rozpustíme v šálke vody a vylejeme do šťavy, pričom ju intenzívne miešame. Pokračujeme v miešaní len v jednom smere, kým zmes nezhustne, potom varíme pri nízkej teplote asi 15 minút. Pomaranče ošúpeme, každý pomaranč nakrájame na hrubé plátky, tie rozkrojíme na 4 kusy a odstránime jadrá. Pomarančovú zmes necháme vychladnúť, nalejeme do misiek a dáme na niekoľko hodín vychladnúť do chladničky. Podávame so šľahačkou.