Sušenie je najbežnejšie
Na sušenie sú najvhodnejšie dubáky, kozáky a suchohríby. Po ich očistení ich nakrájajte na 4 až 5 mm hrubé plátky a rozložte na sito.
Ak nemáte sito, použite aj plech na pečenie, ktorý vysteliete papierom (tento spôsob je menej vhodný, keďže k hubám neprúdi dostatok vzduchu odspodu), takisto môžete huby navliecť na niť a sušiť zavesené. Huby sa nesmú sušiť prudko, zvyčajne po dvoch dňoch pomalého sušenia začnú šíriť typickú arómu. Zvoľte skôr tienisté miesto s dobrým prúdením vzduchu.
Usušené huby skladujte v zaváraninových pohároch, ktoré dobre tesnia. Ak huby uskladníte nedostatočne usušené, napadnú ich plesne a vy prídete o celú zásobu. Huby napadnuté plesňou treba vyhodiť, pretože môžu byť toxické a zdraviu škodlivé. Uchovávať huby v plátenných vreckách sa neodporúča, pretože z nich vyprchá aróma. Takisto ich môžu napadnúť mole.
Dajú sa huby zmraziť?
Áno, ale nie tak, ako ich prinesieme z lesa. Treba ich očistiť, pokrájať a následne 5 až 7 minút dusiť v slanej vode. Následne precediť cez sitko, rozdeliť do vreciek či dóz a po vychladnutí zmraziť (skladovať pri teplote od –18 do –25 stupňov Celzia).
Sterilizované huby
Najbežnejším spôsobom je zaváranie húb v sladkokyslom náleve. Huby môžete kombinovať aj s rôznou zeleninou – s cibuľou, kapiou, feferónkami. Na tento typ konzervovania sú najvhodnejšie rýdziky, sliziaky, masliaky, suchohríby či kozáky. Huby v sladkokyslom náleve vydržia zhruba jeden rok.