Popularita orientálnych jedál sa už neobmedzuje len na návštevu exotických reštaurácií počas dovolenky či domácich zariadení, ktoré sa pýšia šikovnými kuchármi a experimentálnym jedlom. Exotiku si dnes môžete pripraviť aj doma – a navyše sa pritom dá aj celkom slušne pobaviť, hra s jedlom a chuťami v kuchyni je totiž skvelou príležitosťou na testovanie našich kulinárskych schopností.
Ak chcete vyskúšať napríklad dobroty thajskej kuchyne, mali by ste si však uvedomiť, že základom sú vhodné suroviny. Tie dnes už nie je problém získať, takže píšte si – budete potrebovať aj toto:
Kari pasta
Pikantná pasta sa používa na ochucovanie mäsa, rýb, tofu, ale aj polievok a omáčok. Môžete si ju vyrobiť po domácky, ale už hotová vám uľahčí prácu. Kari pasta pritom môže byť rôznej pikantnosti – zo žltého, červeného či zeleného kari.
Rybia omáčka
Je typická pre množstvo thajských jedál, hoci v európskom priestore ju zvykneme nahrádzať klasickou sójovou omáčkou.
Ryžové rezance
Nájdete ich vo vybraných obchodoch a v thajskej kuchyni tvoria jeden zo základných pilierov. Môžete s nimi pripraviť mäso či ryby, sú súčasťou hustých polievok.
Palmový cukor
Využíva sa v dezertoch, ale aj v hlavných jedlách, v ktorých sa miešajú chute – sladká s pikantnou či kyslou. Slaná s ostrou. Adekvátnou náhradou je kokosový cukor, alebo môžete pracovať aj s hnedým cukrom.
Kokosové mlieko
Je súčasťou mnohých jedál, omáčok či polievok. Dokáže dobre vyvážiť pikantné a ostré chute, pričom je dnes už ľahké zadovážiť si. Pri príprave jedla môžete pracovať tiež s kokosovým olejom.
Limetka
Intenzívna kyslosť limetky sa skvelo hodí k dochucovaniu jedál thajskej kuchyne. Okrem plodu sa používajú aj limetkové lístky.