Účinná proti rakovine
V mäse upravovanom pri vysokej teplote, teda aj pri grilovaní, vznikajú v potravinách karcinogénne látky nazývané heterocyklické amíny. Vedci však zistili, že grilovanie býva bezpečnejšie, keď použijeme hoci len jednoduchú marinádu, ktorá obsahuje kyslú zložku – citrusovú šťavu alebo ocot. Marinované jedlá podľa výskumníkov majú o vyše 90 percent nižší obsah spomenutých karcinogénov.
Výrazná aróma
Všeobecne platí, že čerstvé bylinky dávajú grilovanému pokrmu o niečo výraznejšiu chuť a arómu ako sušené. Ak ich používame, treba byť pri dávkovaní opatrnejší, aby mäso a zelenina pri grilovaní nedostali horkastú chuť. Čerstvé bylinky by sa mali buď rozdrviť v mažiari, alebo najemno nakrájať a ešte rozdrobiť vidličkou.
Radšej menej tuku
Na rozdiel od pečenia či vyprážania pri grilovaní na drevenom uhlí nepridávame tuk, napriek tomu radšej nevolíme extrémne mastné mäso. Čím menej tuku na mäse, tým menej tuku v ohni. Mäso z grilu na drevné uhlie býva voňavé a vynikajúco prepečené. Ale podobný výsledok docielime, ak použijeme napríklad hliníkové tácky.
Výber vhodného mäsa
Pri výbere hovädzieho mäsa na grilovanie dávame prednosť (ak sa dá) mäsu z býka pred mäsom z kravy a mäsu odležanému. Je lepšie zvoliť jeden druh mäsa či údeniny, ako sa prejedať kombináciou hovädzieho, bravčového, klobás, špekáčikov a párkov, radšej mäso doplníme surovou alebo grilovanou zeleninou.
Vareškov tip: Krehký hovädzí steak
Hrubšie plátky hovädzieho mäsa rukami poriadne premasírujeme a zo šiestich lyžíc whisky, oleja, worcesterskej omáčky, kremžskej horčice, ostrého kečupu, zeleného korenia a soli vymiešame marinádu. Mäso marinádou dobre potrieme a necháme aspoň dve hodiny odležať. Steak grilujeme tri až päť minút z každej strany.