Ideálne je skonzumovať denne 15 až 20 gramov orechov. Ich výhodou je, že sa môžu jesť každodenne počas celého roka a v rôznych podobách.
Orechy prírodné
Tepelne neupravené orechy si zachovávajú svoje pôvodné nutričné vlastnosti. Tento druh orechov by mal v našom jedálnom lístku prevažovať. Pre lepšie trávenie je potrebné ich rozhrýzť na kašu. Inak prejdú tráviacim traktom bez využitia.
Orechy pražené
Pražené orechy sú lepšie stráviteľné, majú oproti prírodným lákavejšiu chuť a arómu. Nevýhodou praženia je oxidácia mastných kyselín a možnosť vzniku zdraviu nebezpečných látok. Slané orechy treba konzumovať opatrne, v menšom množstve.
Orechy máčané
Máčané orechy sú ideálnym kompromisom medzi prírodnými a praženými orechmi. Vďaka namočeniu sa lepšie hryzú a využitie prospešných látok počas trávenia sa viacnásobne zvýši. Navyše namáčaním sa prebudí aktivita enzýmov.
Orechy mleté
Stráviteľnosť mletých orechov je vyššia, nevýhodou je, že zomletím orechy rýchlo podliehajú oxidácii a žltnú. Keď ich pri pečení melieme v robote, pridáme ku každej várke dve lyžice práškového cukru. Orechy budú pekne zomleté, nie kašovité.
Orechová pasta
Pri orechových pastách si treba dať pozor, aby neobsahovali pražené orechy. Taká pasta je síce chuťovo výraznejšie a lepšia, ale menej zdravá. Orechovú pastu môžeme natrieť na chlieb či na pečivo alebo ju môžeme použiť do iných jedál.
Orechy v mede
Spojením dvoch prospešných surovín – orechov a medu – vznikne naozaj zdravá maškrta. Do medu môžete naložiť akékoľvek druhy orechov. U nás sa nakladajú najmä vlašské orechy, ale chutné sú napríklad aj nakladané lieskovce alebo mandle.