Tajomstvá chutnej bábovky

Bábovka je obľúbeným múčnikom našich starých mám. Receptov je neúrekom, od klasických z väčšieho počtu vajec, masla a cukru až po dnešné odľahčené bábovky.

07.08.2014 15:00
bábovka, pečenie, múčnik Foto:
Vynikajúca je bábovka s nastrúhanou alebo nalámanou čokoládou.
debata

Príprava a pečenie bábovky nie sú úplne ľahkou záležitosťou. Prečítajte si niekoľko základných rád.

Vhodný recept

Ak chceme docieliť skvelú bábovku, prvotným predpokladom je najskôr vybrať si vhodný recept podľa toho, pre koho je bábovka určená, aké máme k dispozícii suroviny a na akú máme práve chuť.

Vhodná múka

Na tie najlepšie bábovky používame väčšinou výberovú polohrubú múku, prípadne ju môžeme miešať s múkou hladkou, časť múky môžeme nahradiť škrobovou múčkou alebo pudingovým práškom.

Vhodné tekutiny

Aj keď je niekedy v recepte opísaná príprava z celých vajec, vždy je lepšie vymiešať zvlášť žĺtky s cukrom a tukom, pridať mlieko alebo inú tekutinu a z bielkov vyšľahať sneh, ktorý potom zapracujeme do cesta.

Vhodné pochutiny

Aby bábovka nebola „suchopárna“, do cesta pridávame vybrané pochutiny: orechy, hrozienka, kandizované ovocie, vynikajúca je kakaová bábovka s nastrúhanou alebo nalámanou čokoládou.

Vhodná forma

Dosiahnutie dobrej a vzhľadnej bábovky závisí aj od formy. Používajú sa formy keramické či smaltované alebo dnes moderné – silikónové. S výnimkou silikónových treba dbať na riadne vymastenie formy.

Vhodná teplota

Bábovku zvyčajne pečieme pri teplote 180 °C asi 40 minút až hodinu, čo závisí od veľkosti formy. Či je bábovka upečená, zistíme tak, že vpichneme do stredu drevenú špajľu. Ak je suchá, bábovka je hotová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pečenie #múčnik #recept #bábovka

+ Zvoľte si vhodnú starostlivosť pre vašu pokožku, nepoužívajte hocičo.
Zvážte oblečenie aké nakupujete, môžete sa...

+ Udržiavajte telo v tom najlepšom stave, nech príde čokoľvek.
Nikto nemôže za vaše zlyhania, len vy sami....