Tajomstvá chutnej bábovky

07.08.2014 15:00
bábovka, pečenie, múčnik
Vynikajúca je bábovka s nastrúhanou alebo nalámanou čokoládou. Autor:

Bábovka je obľúbeným múčnikom našich starých mám. Receptov je neúrekom, od klasických z väčšieho počtu vajec, masla a cukru až po dnešné odľahčené bábovky.

Príprava a pečenie bábovky nie sú úplne ľahkou záležitosťou. Prečítajte si niekoľko základných rád.

Vhodný recept

Ak chceme docieliť skvelú bábovku, prvotným predpokladom je najskôr vybrať si vhodný recept podľa toho, pre koho je bábovka určená, aké máme k dispozícii suroviny a na akú máme práve chuť.

Vhodná múka

Na tie najlepšie bábovky používame väčšinou výberovú polohrubú múku, prípadne ju môžeme miešať s múkou hladkou, časť múky môžeme nahradiť škrobovou múčkou alebo pudingovým práškom.

Vhodné tekutiny

Aj keď je niekedy v recepte opísaná príprava z celých vajec, vždy je lepšie vymiešať zvlášť žĺtky s cukrom a tukom, pridať mlieko alebo inú tekutinu a z bielkov vyšľahať sneh, ktorý potom zapracujeme do cesta.

Vhodné pochutiny

Aby bábovka nebola „suchopárna“, do cesta pridávame vybrané pochutiny: orechy, hrozienka, kandizované ovocie, vynikajúca je kakaová bábovka s nastrúhanou alebo nalámanou čokoládou.

Vhodná forma

Dosiahnutie dobrej a vzhľadnej bábovky závisí aj od formy. Používajú sa formy keramické či smaltované alebo dnes moderné – silikónové. S výnimkou silikónových treba dbať na riadne vymastenie formy.

Vhodná teplota

Bábovku zvyčajne pečieme pri teplote 180 °C asi 40 minút až hodinu, čo závisí od veľkosti formy. Či je bábovka upečená, zistíme tak, že vpichneme do stredu drevenú špajľu. Ak je suchá, bábovka je hotová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pečenie #múčnik #recept #bábovka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Chráňte svoju pokožku ochrannými prostriedkami aj v zimnom období.
K šťastiu vás privedie spokojné...

+ Potrebujete oddychovať, ale nezabúdajte na aktívny spôsob relaxácie.
Poobzerajte sa v...