Pri nadmernom použití piva, dlhom varení či pri voľbe príliš silného moku môže namiesto vytúženej pochúťky vzniknúť znehodnotený pokrm. Preto treba dodržať niekoľko pravidiel.
Pravidlo A: pozor na druh piva
Ak si nie sme pri varení s pivom úplne istí, volíme radšej svetlé druhy piva s nižším podielom alkoholu. Tie môžeme kedykoľvek pridať alebo zriediť. Naopak, pri príprave minútok môžeme pridať trochu tmavého a silnejšieho piva.
Pravidlo B: pozor na prepálenie
Pri varení s čiernym pivom si treba dať zvlášť pozor. Čierne pivo je oveľa výraznejšie a používame ho radšej len do osvedčených receptov. Obsahuje oveľa viac cukru, ktorý pri nevhodnej úprave ľahko a rýchlo karamelizuje a prepaľuje sa.
Pravidlo C: pozor na trvanlivosť
Kulinárske pochúťky, ktoré sa podávajú za studena a obsahujú väčšie či menšie množstvo piva, majú veľmi krátku dobu trvanlivosti. Treba si dať pozor najmä na pivné nátierky, ktoré majú tendenciu v priebehu niekoľkých dní skysnúť.
Pravidlo D: pozor na cukor
Na cukor v pive si musia dať osobitný pozor najmä diabetici a ľudia držiaci z rozličných dôvodov niektorý druh diéty, kulinárske pochúťky pripravované s pivom (najmä tmavým) majú totiž oveľa väčšiu energetickú hodnotu ako bežné jedlá.
Pravidlo E: pozor na zeleninu
Treba si dať pozor aj na to, že nie všetky suroviny sa k pivu hodia. Ak sme zvyknutí dusiť s mäsom i zeleninu, v prípade varenia s pivom to robiť netreba. To isté platí aj o grilovaní, ani tu sa nemá potierať zelenina marinádou z piva.
Pravidlo F: pozor na korenie
Pri príprave najmä mäsitých jedál na pive si treba dať pozor na druhy použitého korenia. Ak chcete napríklad kombinovať tmavé pivo s korením, chuťovo sa najlepšie dopĺňa s bobkovým listom, anízom, novým korením, zázvorom alebo badiánom.