Sezamové zrnká zdravia

19.12.2013 14:00
sezamové semená, olej, výživa
Sezamový olej má široké využitie v studenej kuchyni. Autor:

Sezamové semienka odborníci pokladajú za najzdravšie semienka vôbec.

Skladajú sa najmä z oleja, bielkovín a sacharidov. Zvyšok tvorí široká škála minerálov – horčík, draslík, vápnik a fosfor, preto sú prospešné pri prevencii a liečbe osteoporózy. Majú vysoký obsah vitamínu B1 a B3, pomáhajú športovcom a ťažko pracujúcim.

Pomáha srdciarom

Sezam spolu so slnečnicou pomáha pri liečbe chorôb srdca a cievneho systému. Zvyšuje imunitu a zlepšuje látkovú premenu, je veľmi vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Najlepšie je nakupovať nelúpané semienka, ktoré obsahujú podstatne viac prospešných látok.

Zdravý olej i maslo

Pražený sezam má výraznú arómu a chutí trochu ako chrumkavé oškvarky. V južnej Európe sa zo sezamu pripravuje sezamové maslo, sezamová pasta, ale aj zdravý sezamový olej. Používa sa do šalátov, šalátových dresingov, polievok alebo do hrachového pyré.

Rýchly recept: Tyčinky z lístkového cesta s mandľami a so sezamom

Potrebujeme:
400 g lístkového cesta drvené mandle sezamové semienka vajce na potretie soľ
Postup:
1. Lístkové cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na plát, ktorý prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie a pomocou ostrôžky rozkrájame na tyčinky.
2. Lístkové tyčinky potrieme vajcom rozšľahaným so soľou a bohato posypeme sezamovými semienkami.
3. Pripravené tyčinky môžeme ešte posypať aj najemno rozdrvenými surovými mandľami, dáme ich do silne vyhriatej rúry a upečieme dozlatista.

Tip lenivého labužníka

Ovsené vločky nasucho opražíme na panvici, prisypeme sezam a spoločne pražíme, kým nemajú svetlohnedú farbu, odstavíme, zamiešame kokosovú múčku a sušené sójové mlieko, necháme vychladnúť a zmes pomelieme na kávovom mlynčeku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zdravá výživa #olej #sezamové semená
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku