Najjednoduchší trik pre lepší spánok!

Zasa ste sa celú noc prevaľovali zo strany na stranu, počítali ovečky a spánok neprichádzal? Vedci teraz zistili, že ho možno zlepšiť vďaka jednoduchému triku.

žena,spánok,odpočinok,relax,sen
Stačí tak málo...
Autor:

Viac denného svetla a čerstvý vzduch

V časopise Current Bilogy zverejnili štúdiu, podľa ktorej vzniká nerovnováha medzi umelým a prirodzeným svetlom, a to narúša náš nočný spánok. Viac času strávime v elektrickom osvetlení (kancelária) ako na slnku. To opäť prináša náš cirkadiánny cyklus do nerovnováhy. Naše vnútorné hodiny nevedia presne, kedy je čas spánku a bdenia.

Účastníci stanovačky

V snahe zistiť, ako sa fázy spánku a bdenia v prírode menia, poslali účastníkov štúdie na stanovačku. Stačili dva dni a ich spánkový rytmus sa zmenil. Na spánok sa ukladali skôr, spali tvrdšie a prebúdzali sa ráno načas a odpočinutí. Vedci mohli okrem iného zistiť aj to, že podiel spánkového hormónu melatonínu v krvi sa u dobrovoľníkov vo voľnej prírode zvýšil o takmer dve hodiny skôr v porovnaní s dobrovoľníkmi, ktorí nemali denné svetlo, ani veľa čerstvého vzduchu.

Prechádzka pred spaním

Čo si z toho môžeme odniesť? Viac denného svetla a čerstvého vzduchu nám pomáhajú lepšie sa prispôsobiť našim biologickým hodinám. Aj z toho dôvodu sa pred spaním odporúča aspoň 30-minútová prechádzka.

Čítajte viac o spánku

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

Evanjelická DIAKONIA ECAV na Slovensku

30.03.2017 22:55

Evanjelická diakonia sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, ktorú poskytuje pre rôzne sociálne skupiny.

Bašár Asad

Pre Trumpovu administratívu nie je prioritou Asadov odchod

30.03.2017 22:55

Spojené štáty už nebudú v rámci snáh o urovnanie konfliktu v Sýrii prioritne trvať na odchode sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Južná Kórea, Pak Kun-hje

Južná Kórea vydala zatykač na zosadenú prezidentku

30.03.2017 21:37

Juhokórejský súd vydal zatykač na zosadenú prezidentku Pak Kun-hje, ktorá čelí obvineniam z úplatkárstva, zneužitia právomocí a vyzradenia štátneho tajomstva.

dolára, peniaze, bankovky

CBO: Verejný dlh USA vzrastie za 30 rokov na dvojnásobok

30.03.2017 20:50

Americký verejný dlh vzrastie pri platnosti súčasných zákonov o daniach a výdavkoch po 30 rokoch na 150 percent ročného výkonu ekonomiky.