Keď ruža či jazmín majú cenu zlata: Tajomstvá parfumov, ktoré ohúria!

Hoci dnešné výrobné procesy umožňujú vytvárať umelé náhrady mnohých ingrediencií, niektoré sa nahradiť nebudú dať asi nikdy. Pri parfumoch to platí určite.

Jazmín patrí medzi vzácne ingrediencie v parfumoch.
Jazmín patrí medzi vzácne ingrediencie v parfumoch.
Autor:

Zaujímavý materiál priniesol britský Daily Mail v súvislosti s legendárnou značkou Dior a jej parfumovou líniou. Ako píše novinárka Natalie Corner odvolávajúc sa na nový videodokument, firma využíva lístky jazmínu, ktorého zber je mimoriadne náročným, zdĺhavým a drahým procesom. Máloktorá dáma tuší, že vôňa, ktorú na sebe cíti, je sčasti tvorená arómou jazmínových okvetných lístkov zbieraných v čase od ôsmej ráno do poludnia (v čase, keď je vôňa najintenzívnejšia).

Na to, aby pestovatelia získali kilo čistej jazmínovej esencie, ktorá sa používa napríklad vo vôni Miss Dior Chérie či Dior J'Adore, je potrebné zozbierať sedem miliónov kvetov jazmínu. Vzhľadom na obmedzenú dobu zberu (ktorý je výlučne ručný) je na to potrebných 1400 hodín práce. Za povšimnutie tiež stojí fakt, že vzácny jazmín, ktorý značka využíva (konkrétne jazmín de grasse), je dvakrát drahší ako zlato. Za kilogram zaplatíte na parfumérskom trhu 100-tisíc dolárov! Na kilo čistého jazmínu je potrebné zozbierať zhruba 700 kilogramov kvetov.

Jazmín však nie je jedinou vzácnou esenciou, ktorá sa využíva v súčasnom parfumérskom svete. Aj tieto ďalšie vzácne oleje a ingrediencie si žiadajú hodiny práce a komplikovaný proces spracovania, aby mohli byť použité vo voňavých výrobkoch.

Ruža

Získavanie oleja z ruží je ešte náročnejšie a vyžaduje si omnoho väčšií podiel pôvodného zberu – ružových lístkov. Na necelého pol kilogramu ružového oleja je potrebné zozbierať takmer päťtisíc kilogramov ružových lístkov. Tie sa zväčša produkujú na ružových poliach – až 70 percent svetovej produkcie vzniká v Bulharsku v tzv. Ružovom údolí. Doba zberu trvá len pár týždňov v období na prelome mája a júna. Stopercentný ružový olej z bulharskej ruže je pritom skutočne drahým artiklom. Za 1 gram sa platí okolo 50 dolárov, pri kilograme si teda pripočítajte ďalšie tri nuly k uvedenej sume.

Oud

Súčasť vybraných vôní (medzi nimi napríklad od Toma Forda či Montale) pochádza z divokého tropického agarového stromu. Hoci stromov rastie dosť, len asi dve percentá z nich sú schopné produkovať látku nazývanú oud. Ide o veľmi špecifickú voňavú esenciu, ktorá vzniká vtedy, ak na strome parazituje pleseň Phialophora parasitica. Podľa magazínu Forbes sa cena pol kilogramu esencie môže šplhá nad sumu 5000 dolárov a oud je často nazývaný aj tekuté zlato pre jeho vysokú cenu.

Pižmo

Hoci vo väčšine mainstreamových značiek sa využíva pižmo syntetické, skutočné prírodné pižmo je nesmierne vzácnou ingredienciou. Získavalo sa kedysi z druhu kamzíka kabara pižmového, ktorý žije v Nepále. Pižmo sa tvorilo vo vačku tesne pod pupkom a kvôli nemu sa často kabarovia lovili. Dnes je však ich lov zakázaný a v parfumérskom priemysle sa využíva syntetické pižmo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Moderátorka Soňa Müllerová.

Müllerová, Kmotríková či Rakovská - ako zvládajú módu mimo kamier?

23.03.2017 07:00

Keď zasadnú do moderátorského kresla, alebo sa postavia pred televízne kamery, zväčša vyzerajú tip top.

Modelka na prehliadke značky Versace - v kolekcii jar-leto 2017.

Vybrať si len jednu bundu na jar? Toto je 7 tipov na športový hit

22.03.2017 07:00

Športu zdar, outdoorovému odevu tiež! Akoby sa na tom zhodli dizajnéri, keď tvorili odevy na jarnú sezónu.

Zdobené košele v pánskom štýle

Pánska košeľa na dámsku nôtu! Máme 9 tipov na hit jarného šatníka

21.03.2017 12:00

Nová revolúcia v znamení košieľ! Kus odevu, ktorý hral prím skôr v pánskom šatníku, boduje tentoraz aj u nežného pohlavia.

jemen

UNICEF: V Jemene je až pol milióna detí v ohrození života

27.03.2017 07:59

Pre vojnu, hlad, chorobámy a chudobu je v Jemene v ohrození života približne 462-tisíc detí. Od začiatku konfliktu v roku 2014 ide o nárast o 200 percent.

tatry, hory, turisti, túra, kopce, štíty,

Tragédia v Tatrách si vyžiadala dva mladé ľudské životy

27.03.2017 07:24

Vysoké Tatry boli v nedeľu dejiskom tragédia, ktorá si vyžiadala životy dvoch mladých mužov.

Ivanka Trump

Ivanka Trumpová sa zúčastní na ženskom summite v Berlíne

27.03.2017 07:16

Ivanka Trumpová, dcéra prezidenta USA Donalda Trumpa, plánuje cestu do Nemecka, aby sa tam zúčastnila na summite o posilnení ekonomického postavenia žien.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Výber všetkých úspor z II. piliera nebude pre každého

27.03.2017 07:00

Nie každý, kto na to bude mať nárok, si bude môcť po odchode do penzie vybrať peniaze z II. piliera hneď. Závisí to od konkrétnej DSS.