Valentín sa už udomácnil vo viacerých netradičných krajinách

Slováci si po rokoch zvykli a prijali sviatok sv. Valentína. Vnímanie sviatku, ktorý veľa ľudí považovalo skôr za importovaný výmysel, sa mení. Teraz už aspoň drobnosťou 14. februára mnohí potešia svojich partnerov.

13.02.2013 16:19
Valentín sa už udomácnil vo viacerých... Foto:
Valentín sa už udomácnil vo viacerých netradičných krajinách
debata

Zvyšujú sa tak logicky aj výdavky na tento sviatok. Za romantickú večeru minú ľudia na Slovensku asi 24 eur, na pohľadnice, tzv. Valentínky, približne 2 eurá, v kvetinárstve nechajú asi 10 eur a na čokolády a sladkosti dávajú približne 2,50 eura. Tradičné oslavy Valentína tak stoja okolo 38 eur. Ak by sa mali rozhodnúť pre drahšie darčeky, vybrali by si Slováci kozmetiku alebo parfum v cene približne 28 eur alebo šperk do 25 eur. Vyplýva to z posledného prieskumu skupiny Home Credit.

Slováci sa v porovnaní s ostatnými krajinami, kde Home Credit pôsobí, držia na priemernej úrovni. Z prieskumu, ktorý sa okrem Slovenskej republiky zároveň uskutočnil v Českej republike, Bielorusku, Rusku, Kazachstane, Číne, Vietname a Indii, vyplýva, že vo väčšine týchto krajín predstavujú náklady na oslavy dňa sv. Valentína asi 10 % mesačného príjmu, najnižšie sú výdavky v Bielorusku. Slovensko sa drží so 4,5 % skôr v priemere. V Česku je to skôr nižší priemer (2,5 %). Jednoznačne najvyššie sú náklady spojené s týmto sviatkom v Indii (25 %).

„Zo zoznamu sa dosť vymyká tradične Rusko, kde za oslavy amerického sviatku lásky chcú utrácať skutočne vo veľkom,“ komentuje výsledky prieskumu analytik Home Creditu Michal Kozub. Za večeru sú Rusi schopní v prepočte minúť až 150 eur, za darčeky (mimo šperkov) sa cena dohromady šplhá až k 170 eurám. Vyplýva to okrem iného z toho, že to je jeden z neruských sviatkov, ktorý sa v Rusku tradične oslavuje a vo veľkom sa využíva tiež marketingovo. No kým v Rusku tento sviatok oslavuje skôr bohatšia vrstva, ktorá často cestuje po svete, na Slovensku sviatok sv. Valentína oslavujú najmä mladší ľudia, ktorí nejdú pri míňaní tak vysoko  zostávajú skôr pri menších darčekoch."

V niektorých krajinách sa však tiež ozýva silná kritika osláv uvedeného sviatku. V Českej republike a na Slovensku ho veľa ľudí, najmä staršia generácia, ignoruje, pretože ho nepovažujú za tradičný. V Kazachstane sa ozývajú hlasy volajúce po oslavách sviatku lásky, ktorý sa medzi mladými neoficiálne oslavuje v máji, ale marketingová sila Valentína je väčšia.

V Rusku má sviatok sv. Valentína opozíciu v podobe ortodoxnej cirkvi. V Indii proti nemu bojuje ortodoxná hinduistická skupina Sri Ram Sena (Rámova armáda), podľa ktorej sviatok nie je súčasťou indickej kultúry a násilím sa vyhráža každému, kto by ho chcel oslavovať.

Text: TASR
Foto: SHUTTERSTOCK

debata chyba

+ Zdolajte svoje vlastné nedostatky a budete sami na seba právom pyšný.
Uprednostňujte úlohy a financie na...

+ Nehazardujte so svojim zdravím, hazardujete tak aj s ľuďmi okolo vás.
Neustále prekonávajte sami seba, naučíte...