Opäť ste sľúbili niečo, do čoho sa vám ani trocha nechce?

Ste milá a príjemná osôbka. Ľudia vás majú radi a vo vašej spoločnosti sa cítia dobre. Ale...

03.04.2017 07:00
práca, zamestnanie, kancelária Foto:
Nedokážete povedať "nie" a potom sa trápite?
debata

Má to jeden problém. Váš čas je limitovaný a vy napriek tomu na všetky pozvania, žiadosti či výzvy odpovedáte stručné: áno. Hoci by ste najradšej sedeli doma a čítali knihu. Ako sa naučiť hovoriť „nie“?

Získajte čas

Asertívnejšou v tomto smere sa nestanete zo dňa na deň. Postupujte po krokoch a pomaly sa učte odmietať. Prvým krokom by bolo, že by ste na ponuky „neskočili“ hneď, ale odpovedali slušne: „Musím si to premyslieť.“ Už týmto dáte dotyčnému najavo, že s vaším súhlasom nemôže počítať na sto percent.

Naučte sa slušnú výhovorku

Okamžité „nie“ by z vašich úst zrejme znelo tvrdo a asi by ste sa k nemu nedopracovali okamžite. Preto buďte na takéto situácie pripravená a keď vám nie sú pochuti, vyhovorte sa veĺmi slušne a diplomaticky: „Bohužiaľ, musím odmietnuť, pretože mi to už nijako nevyjde. Mám iný program.“

Ustojte nátlak

Ani takéto slušné „nie“ neodradí všetkých. A vy sa tak musíte pripraviť na nátlak, často až emocionálne vydieranie. Ako ho ustáť? Stojte si za svojím nie, ale ponúknite aj nejakú alternatívu. Tento týždeň už mám program, ale ten ďalší víkend by som o tom mohla uvažovať." Prípadne povedzte jasné zdôvodnenie, prečo vám návrh nevyhovuje – ani teraz, ani v budúcnosti. „Vieš, ja na takéto veci nie som, nijako ma nelákajú. Nejdem. Ale ďakujem, že si na mňa myslela.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #asertivita #odmietnutie

+ Nato aby ste mohli pomáhať ľuďom okolo seba musíte byť silný.
Sami zo seba budete mať lepší pocit keď všetko...

+ Každý na vás vidí, že niečo nie je v poriadku, je na čase urobiť zmenu.
Ak niečo neviete, spýtajte sa niekoho na...