Dieťa stojí peniaze! Tipy odborníčky, ako mu pomôcť pri štarte do života

Túžbou väčšiny rodičov je postarať sa o deti, až kým nevyletia z "hniezda" a nepostavia sa na vlastné nohy.

24.07.2019 09:30
sporenie, financie Foto:
Myslite na budúcnosť - svoju aj detí.
debata

Ako im zabezpečiť dostatok financií na štart do života? Linda Gergeľová, odborníčka na financie PARTNERS GROUP SK, má pre rodičov zopár odporúčaní. "Snahou rodičou je, aby svojim deťom zabezpečili všetko, čo potrebujú, často na úkor vlastných potrieb,“ uviedla. Podľa jej skúseností, ak sa opýtate rodičov, aké sú ich dlhodobé finančné ciele, najčastejšie hovoria o financovaní školy alebo o zabezpečení aspoň časti vlastného bývania svojim deťom. Nie sú to malé sumy, ak si ich však vopred naplánujú, rodinný rozpočet takúto záťaž ani nemusí pocítiť.

Rodičia by mali ideálne rátať so zvýšenými výdavkami v rodinných financiách už od narodenia dieťaťa až po jeho štart do života. Výdavky počas života dieťaťa sa môžu vyšplhať celkovo na 70 000 eur, tvrdí zo skúseností odborníčka. Ak dieťa študuje na vysokej škole v zahraničí, výdavky sú, prirodzene, vyššie. Pokiaľ sa rodičia začnú pripravovať na toto obdobie už pri narodení, stačí, aby investovali napríklad iba 30 eur mesačne. Pri optimálnom zhodnotení po 20 rokoch im takáto investícia prinesie práve očakávanú sumu.

Ako sa dá zhodnotiť pravidelné mesačné investovanie 30 eur? (Tipy odborníčky)

  • Ak začnete odkladať pri narodení dieťaťa sumu 30 eur za mesiac v programe pravidelného investovania s dynamickým portfóliom, v 18 rokoch bude mať vaše dieťa viac ako 12 000 eur.
  • V prípade, že by ste sa rozhodli pre sumu 100 eur mesačne s rovnakým portfóliom, výsledná hodnota bude viac ako 41 000 eur.
  • Ak by ste sa však rozhodli v investovaní pokračovať bez výberu až do ukončenia vysokej školy (24 rokov), pri priemernom ročnom zhodnotení 7 % by ste dosiahli sumu vyše 70 000 eur.

Zabezpečiť budúcnosť detí je pre rodičov samozrejmé. Mnohokrát až natoľko, že zabúdajú na vlastnú finančnú budúcnosť. "Môže to znieť na prvý pohľad sebecky, avšak ak sa chceme postarať o svoje deti, v prvom rade sa musíme postarať o seba,“ odporúča Gergeľová. Teda dostatočne včas myslieť a pripravovať sa na zabezpečenie v penzii. Spoliehať sa na Sociálnu poisťovňu, prípadne aj druhý pilier je nedostatočné. Jednoducho, zabezpečení rodičia vedia najlepšie zabezpečiť aj budúcnosť svojich detí a nedostať ich do nepríjemných rodinných situácií, ktorým sa dalo predísť.

Tip odborníčky: 24 eur mesačne

Na nezaopatrené dieťa dostávajú rodičia mesačne príspevok od štátu slúžiaci na výchovu a výživu dieťaťa. V súčasnosti je výška prídavku na dieťa 24,34 eur. Túto sumu môže rodič odkladať do niektorého z produktov finančného trhu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #financie #škola #sporenie

+ Snažte sa dať svojmu telu stravu minimálne trikrát denne, maximum je pätkrát.
Urobte všetko preto, aby ste si...

+ Zabúdajte na večerné vyjedanie chladničky, zbytočne navyše priberiete.
Pokiaľ dokážete byť šťastný aj bez...