Novoročné predsavzatia? Áno! Ale teraz sa sústreďte na tie finančné

Január sa nesie v znamení novoročných predsavzatí. Myslite aj na vaše finacie a na to, ako si ich ustrážiť hneď s nástupom roku 2019.

19.12.2018 09:00
Vianoce, prasiatko, sporenie Foto:
Na peniaze myslite aj počas Vianoc, nemíňajte bezhlavo.
debata

Ponúkame niekoľko tipom, ako dostať financie do formy:

Nakupovanie darčekov na sviatky by nemalo ohroziť rodinný rozpočet. "Ozdravenie financií znamená začať rok sumárom svojich príjmov a výdavkov. Taktiež je dobré opäť si zadefinovať ciele. Ideálne podľa finančných mier 10:20:30:40,“ odporúča Pavel Bohuš, odborník na financie z PARTNERS GROUP SR. Teda 10 % z príjmu krátkodobá rezerva, 20 % tvorba dlhodobých aktív, 30 % maximálne splátky všetkých úverov a 40 % spotreba domácnosti. Začiatok roka je pre aktualizáciu a usmernenie toku svojich peňazí ideálny. „Ak nie je možné nastaviť miery hneď, je dôležité sa snažiť postupne k týmto mieram prepracovať,“ odporúča odborník a ponúka ďalšie tipy:

Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodí každý Slovák ročne vyše 100 kilogramov potravín. Okrem toho, že je to zbytočné plytvanie tým, čoho majú milióny ľudí na svete nedostatok, sa takto každý z nás okráda o nemalé finančné prostriedky. V košoch často končí aj kozmetika, oblečenie či ďalší spotrebný tovar. Financie z peňaženky ťahá plytvanie vodou a energiami na vykurovanie. Celkovo je to za rok pekná suma. Plaťte preto len za to, čo skutočne potrebujete a využijete.

Prestať fajčiť patrí asi medzi jedno z najčastejších predsavzatí. Okrem zdravotného faktora tohto neduhu ním trpí aj domáca kasa. Ak krabička bežných cigariet stoji 3,30 eura, tak pri spotrebe jedného balenia denne prídeme o celkom slušnú sumu peňazí. Mesačne zaplatí fajčiar 99 eur (za 30 dní). Ročne to predstavuje okolo 1 200 euro, čo nie je zanedbateľná suma. Môžete ju použiť na pravidelné sporenie či si za ňu dopriať celkom slušnú dovolenku. Domácej kase pomôže aj obmedzenie pitia alkoholu.

Aj tá najvýhodnejšia pôžička je drahšia ako financovanie z vlastných prostriedkov. Dôležité je zbaviť sa dlžôb čo najrýchlejšie a nastaviť si financie tak, aby ich bolo možné čo najskôr splatiť. Viacero úverov zlúčiť dokopy a refinancovať ich spoločným výhodnejším úverom. Ušetrené peniaze potom použiť na sporenie. Snažiť sa nevytvárať ďalšie dlhy. K nim nepatria len klasické spotrebné úvery z banky, ale dlhom je aj auto na lízing či práčka na splátky.

Prioritou pri krátkodobých cieľoch je rezerva, ktorá má byť vo výške 6-násobku mesačného príjmu. Na tvorbu krátkodobej rezervy by malo smerovať 10 % z príjmu. Odborník na financie upozorňuje, že ľudia častokrát majú rezervu v určitej výške vytvorenú. Ale akonáhle získajú určitý obnos peňazí, minú ho na dovolenku či Vianoce. Je to nesprávne. Rezerva má slúžiť pri strate príjmu či nečakaných výdavkoch. Časť peňazí by mala smerovať na dlhodobé finančné ciele. Tie sú dva – príprava na vzdelanie detí, podporu ich talentu a príprava na slušný a dôstojný dôchodok.

Šetrenie na deti a dôchodok by mal predstavovať 20 % príjmu. Pri čistom príjme 1 000 eur tak na krátkodobé ciele ide 100 eur a dlhodobé 200 eur. Sumy však, ak to rozpočet dovolí, môžu byť vyššie. Hlavne, ak človek nemá úverové zaťaženie a vie, že o 2 roky ho čaká napríklad rekonštrukcia vo výške 6 000 eur (jeho najbližší cieľ), prispôsobí tomu odkladanie zdrojov na tento cieľ. Mesačne by si tak na tento účel musel odložiť sumu 250 eur (ak nepočítame navýšenie o úroky).

Rovnako dôležité ako si predsavzatia dať, je kontrola ich dodržiavania. „Odporúčam, aby každý človek využíval služby profesionálneho finančného odborníka. Je to z jednoduchého dôvodu – ľudia nie sú k sebe objektívni,“ radí P. Bohuš. S jeho pomocou by si mal každý nastaviť svoj finančný plán, dodržiavať ho a pravidelne ho kontrolovať, prípadne aj upraviť, ak je to potrebné.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #financie #tipy #finančný plán

+ Zameranie sa na pozitívne aspekty cvičenia zvyšuje vašu motiváciu.
O prípadných zmenách sa porozprávajte s...

+ Pripravte sa na horší finančný stav, musíte sa naučiť hospodáriť s peniazmi.
Prečítajte si všetky informácie...