Norisová o škole: Dnes deti knihy nelákajú, syna musím trošku tlačiť

Slovenská herečka Soňa Norisová sa spoločne s partnerom, muzikológom a producentom Adrianom Rajterom, v týchto dňoch popri práci venuje predovšetkým synovi, ktorého čoskoro čakajú prijímačky na osemročné gymnázium.

Soňa Norisová
Herečka Soňa Norisová.
Autor: ,

„Mojou hlavnou náplňou, a veľmi sa tomu teším, momentálne je, že sa venujem synovi. Má teraz taký ťažší rok, pripravuje sa na prijímačky na osemročné gymnázium. Som rada, že môžem byť teraz pri ňom a dohliadať na to, čo sa učí a či mu to ide. Máme to s mužom rozdelené. Vždy sa snažíme, aby sa mu aspoň jeden z nás venoval,“ povedala v rozhovore.

Nebola som bifľoš

Malý Michael je podľa jej slov veľmi šikovný, no rozhodne nie samostatný. „On kľudne odloží veci alebo má nejakú dezinformáciu a ja až na rodičovskom zistím, že situácia je úplne iná a naozaj musí zabrať, takže kontrola je zatiaľ dobrá. Už si aj uvedomuje, že treba zamakať, ale je dobre, že môžeme byť s mužom pri ňom,“ poznamenala Norisová.

Speváčka Soňa Norisová počas vystúpenia v rámci
galakoncertu pri príležitosti 70. narodenín textára Kamila Peteraja.
Speváčka Soňa Norisová počas vystúpenia v rámci galakoncertu pri príležitosti 70. narodenín textára Kamila Peteraja.
Autor: SITA, Marko Erd

Známa herečka bola vraj v jeho veku rovnaká. „Keď som bola malá, aj u nás bola kontrola – niekedy menšia, čo som s radosťou využívala a neučila som sa… Potom som dostala zlú známku a musela som si ju opraviť. Nebola som úplne bezproblémové dieťa, naši nechodili domov z rodičovského úplne nadšení, ale nebol to nikdy ani nejaký veľký malér. V živote som nebola čistý jednotkár ani žiadny bifľoš, no nepatrila som k zlým žiakom, skôr k tým lepším. Myslím, že aj kvôli tomu, že maminka bývala na nás dosť prísna,“ uviedla príjemná tmavovláska.

Gramatiku ovládame, lebo sme viac čítali

Norisová mala v škole najradšej predmety, na ktoré sa nemusela vopred učiť. „Ako každé dieťa som mala najradšej telesnú a výtvarnú, lebo na tie sme sa nemuseli nijako pripravovať. Ale obľubovala som aj slovenčinu a literatúru, tá ma vždy bavila, čítanie knižiek… Mrzí ma, že dnešné deti to tak nevnímajú. Máloktoré dieťa si zoberie samo od seba knižku a začne čítať. Vidím to aj na svojom synovi. Musím ho do toho trochu tlačiť. Snažím sa, aby pochopil, že čítať je skvelé. Čítanie knižiek rozvíja fantáziu a hlavne sa človek prirodzeným spôsobom učí gramatiku. Mám pocit, že naša generácia má gramatiku v krvi aj pre to, že sme viac čítali," myslí si herečka.

Soňa Norisová a Patrik Děrgel v seriáli V.I.P. Vraždy.
Soňa Norisová a Patrik Děrgel v seriáli V.I.P. Vraždy.
Autor: Prima

"Keď, napríklad, napíšem nejaké slovo zle, hneď mi to udrie do očí a musím to prepísať. Je mi ľúto, že dnešné deti to tak nemajú, no snažíme sa robiť s mužom všetko možné, aby Michael pochopil, že je to preňho dobré. Už im v škole nakázali aj viesť si čitateľský denník. Má našťastie možnosť výberu, takže číta knižky, ktoré ho zaujímajú,“ povedala 43-ročná rodáčka z Malaciek, ktorú môžu fanúšikovia a fanúšičky v súčasnosti vidieť najmä na koncertoch so skupinou Fragile. „Okrem toho idem robiť aj jeden česko-slovenský divadelný projekt a diváci ma môžu vidieť aj v seriáli V.I.P. vraždy, kde stvárňujem hlavnú úlohu,“ vymenovala.

Mám postavu ako žiadnu predtým

Práca na spomínanom seriáli je pre ňu podľa vlastných slov veľmi príjemná. „Ide totiž charakterovo aj vizážou o celkom inú postavu, ako som robila doteraz. Páči sa mi celý jej outfit a to, ako pôsobí. Je to taká energická žena, urozprávaná a trošku vlezlá, ale mne veľmi sympatická. Hrala sa mi naozaj dobre – s výnimkou toho, že som sa musela učiť veľmi veľa textu, keďže bola veľmi ukecaná. Na jar by sme mali točiť pokračovanie. Ešte neviem, kam sa budú osudy postáv vyvíjať, ale scenáristky Katka a Jitka Bartů majú už v zásobe niekoľko nápadov. Mali sme pár stretnutí, na ktorých mi plus-mínus naznačili, ako by to mohlo vyzerať, tak sa teším, lebo to vyzerá zaujímavo. Začíname nakrúcať koncom mája, zatiaľ neviem nič viac, ani či to vôbec bude. Ja veciam totiž verím, až keď padne prvá klapka,“ uzavrela Norisová.

tehotenstvo, tehotná žena, menštruácia

Menštruácia ovplyvňuje našu plodnosť. Čítajte, ako

20.03.2017 11:00

Aktuálna štúdia ukázala, že čas prvej menštruácie má vplyv na plodnosť žien.

rodina, príbuzní, babka, vnučka, puzzle, hra

Ako sa vyhnúť opakovaniu rodičovských chýb? Je to vôbec možné?

18.03.2017 08:00

Sme naozaj slobodní v tom, aby sme sa stali takým človekom, akým chceme byť?

tínedžer, výchova

Tínedžer v dome nemusí byť postrachom

17.03.2017 09:30

Osvojte si zásady zvládania tínežera. A spolunažívanie môže prebiehať v relatívnom mieri.

Koniec diaľnice, diaľnica, značka

Nemecké diaľnice od roku 2019 spoplatnia

24.03.2017 11:06

Vodiči osobných áut budú musieť od roku 2019 platiť za jazdu na nemeckých diaľniciach. O zavedení mýta rozhodol Spolkový snem.

Marine Le Penová

Le Penová prehovorila pred zahraničným výborom ruskej dumy

24.03.2017 10:54

Marine Le Pen v piatok prehovorila pred zahraničným výborom ruskej Štátnej dumy.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Plánujú obnoviť vlakové spojenie Bratislavy s Rajkou a  Győrom

24.03.2017 10:33

Bratislava by mala mať od decembra tohto roka opäť medzinárodné vlakové spojenie medzi Petržalkou a Rajkou a Győrom v Maďarsku.

mladí, mladomanželia, pár, nový byt, bývanie, hypotéky, zariadenie domu, sťahovanie, renovácia

Do druhého piliera vstupuje len 30 % mladých ľudí

24.03.2017 10:32

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému len 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce.