Karin Majtánová spomína: Keď bol syn hladný, dojčila som ho aj v parku

Dojčenie je stále diskutovanou témou. Ako si na obdobie po narodení detí spomína známa moderátorka?

Karin Majtánová
Moderátorka Karin Majtánová.
Autor:

Karin Majtánová je dvojnásobnou mamou. A hoci jej deti už dávno z plienok vyrástli, na okamihy ich narodenia si dobre spomína. „Po príchode nového človiečika na svet sa vám otočí život celkom naopak, najmä, ak ide o vaše prvé dieťa. Všetko sa točí okolo neho. Je to nádherná a zároveň namáhavá zmena na celý život,“ opísala moderátorka.

Čo sa teórie týka, mala jej vzhľadom na svoj vek naštudovanej dosť. „Prvé dieťa, Karinku, som porodila ako 21-ročná. A poznatkov z kníh som mala veľa. Ale… Múdre knihy sú jedna vec, prax druhá. Osobne si myslím, že je dôležité na všetko si zvyknúť, zharmonizovať sa a zladiť potreby dieťaťa s tými vlastnými.“

Moderátorka obe deti dojčila. Ako dlho? „Kajku deväť mesiacov a Samka osem. Prvých šesť mesiacov boli výlučne na materskom mliečku, s príkrmami sme začinali až potom,“ opisuje Majtánová a pokračuje: „S Kajku som to mala zo začiatku komplikované, bola totiž predčasne narodená a prvý mesiac som klasicky dojčiť nemohla. Netolerovala dobre stravu, ale napriek tomu som sa snažila si pravidelným trojhodinovým odsávaním mlieka laktáciu udržať.“

S druhorodeným Samkom to išlo bez problémov, keďže bol veľký jedák. „Primárka mi pri odchode z novorodeneckého oddelenia povedala, že už dávno v pôrodnici nemali dieťa, ktoré by pribralo do odchodu domov. My sme to dokázali. Keď bol Samko hladný, vždy veľmi kričal a tak sa častokrát stalo, že svoju porciu materského mlieka dostal v parku či na ihrisku na lavičke.“

Mamičky, ktoré z rôznych dôvodov dojčiť svoje dieťatko nemôžu, častokrát hľadajú umelé mlieko, ktoré by bolo tou správnou voľbou. Čo si všímať? Ak dieťa nedojčíte, pri výbere náhradného mlieka si všímajte, či obsahuje mliečny tuk. „Zloženie výrobku si treba všímať na obale. Že obsahuje mliečny tuk, tam musí byť jasne uvedené. Potom je príkrm dobre stráviteľný, má nižší obsah bielkovín, obsahuje omega 3 mastné kyseliny, galaktooligosacha­ridy, vitamíny A, C, D, zinok, minerálne látky. A nevyhnutné železo na rozvoj mozgu. Na rozvoj poznávacíh funkciíí je potrebná kyselina linolenová,“ opisuje pediatrička MUDr. Elena Prokopová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Gizka Oňová

Gizku Oňovú deti milujú! V čom je jej tajomstvo?

20.03.2017 17:00

Herečka má päť vnúčat a ako magnet k sebe priťahuje deti, kdekoľvek sa objaví.

Darina Vanková

Maliarka Darina Vanková: Obrazy nechcem chrliť, veľa nad nimi premýšľam

10.03.2017 07:00

Tvorivosť mala v sebe odjakživa, avšak maľovať skúsila až pred piatimi rokmi.

Eva Perkausová

Tajomstvo vražedných kriviek českej moderátorky? Jednoduchá rovnica

08.03.2017 17:00

Mladučká moderátorka Eva Perkausová sa usmieva už aj na slovenských divákov. Nielen jej tvár, ale aj postava je priam výstavná. Aké sú jej tipy?

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.

londýn, brexit, protest

Odporcovia brexitu demonštrovali v uliciach Londýna a Edinburghu

25.03.2017 17:33

Tisíce demonštrantov sa zhromaždili dnes v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie.