Pálivá bolesť v rozkroku, močenie ako so žiletkou: Kedy zbystriť pozornosť a čo pomáha pri tejto nepríjemnej diagnóze?

Infekcie močových ciest patria medzi najčastejšie bakteriálne ochorenia, ktoré trápia najmä ženy.

04.06.2025 13:30
toaleta, únik moču, močový mechúr, Foto:
Prvým a najčastejším príznakom je pálivá alebo rezná bolesť pri močení. Mnohí pacienti pociťujú aj neustále nutkanie na močenie, pričom vymočia len malé množstvo moču.
debata

Hoci jednorazový zápal nie je neobvyklý, opakovaný výskyt by ste rozhodne nemali podceňovať. Podľa lekárov hovoríme o opakovaných infekciách vtedy, ak sa objavia minimálne trikrát do roka, alebo dva razy za posledných šesť mesiacov. „V takom prípade je nevyhnutné navštíviť urológa a podstúpiť dôkladné vyšetrenie,“ upozorňuje lekárka Lili Lakatos z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice v Komárne.

Zápal nie je náhoda – kde hľadať príčinu

Na vznik opakovaných infekcií vplýva viacero faktorov. Často ide o dôsledok nedostatočne preliečeného predchádzajúceho zápalu, no nemalú úlohu zohrávajú aj životný štýl a hygienické návyky. Tesná, syntetická bielizeň, častá sexuálna aktivita bez hygieny pred a po styku, ale aj anatomické či funkčné problémy močového ústrojenstva môžu vytvárať ideálne podmienky pre premnoženie baktérií.

rande, láska, pár, zaľúbenci Čítajte viac Nesprávny chlap? Dôvodom môže byť aj váš dátum narodenia. Tieto znamenia majú smolu, ťahá ich to k 'zlým mužom'...

Niektoré ženy sú náchylnejšie na tieto infekcie v dôsledku hormonálnych zmien, tehotenstva, či oslabenej imunity. Riziko zvyšujú aj ochorenia ako cukrovka, či prítomnosť močového katétra.

Najčastejšie príčiny opakovaných infekcií:

  • Nedoliečený alebo prehliadnutý zápal
  • Slabá alebo nesprávna intímna hygiena
  • Tesná a nepriedušná spodná bielizeň
  • Časté pohlavné styky bez správnej hygieny
  • Anatomické poruchy (napr. močové kamene, nádory, reflux moču)
  • Oslabená imunita, cukrovka alebo katéter
Prevenciou proti infekciám močových ciest je...

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?

Prvým a najčastejším príznakom je pálivá alebo rezná bolesť pri močení. Mnohí pacienti pociťujú aj neustále nutkanie na močenie, pričom vymočia len malé množstvo moču. V moči môže byť prítomný zákal, krv alebo dokonca hnis, moč má výrazne nepríjemný zápach.

špargľa, zelená, biela Čítajte viac Špargľa – zelený poklad plný zdravia: Ako ju správne pripraviť, čím vyniká a na čo si dať pozor

„Zápal môže sprevádzať bolesť v podbrušku, pri pohlavnom styku, celková únava a slabosť. Ak sa pridá horúčka a bolesť v krížoch, ide už pravdepodobne o zápal obličiek a treba ihneď vyhľadať lekára,“ upozorňuje Lili Lakatos.

Domáca liečba – kedy a ako?

Ak ide o mierny a nekomplikovaný priebeh, je možné skúsiť domácu liečbu. Kľúčový je zvýšený príjem tekutín, ktorý pomáha rýchlejšie vyplaviť baktérie z močových ciest. Odporúča sa tiež vyhnúť kofeínu, alkoholu a koreneným jedlám, ktoré môžu dráždiť sliznicu močového mechúra.

Ilustračné foto.

Úľavu prinášajú aj teplé obklady na podbruško. Prírodným pomocníkom sú brusnice. "Brusnica kanadská má vedecky potvrdené účinky na močové cesty. Čaj alebo výťažky z nej znižujú schopnosť baktérií uchytiť sa na sliznici močového mechúra,“ vysvetľuje odborníčka.

Domáci recept na brusnicový čaj proti zápalu

  • 1 lyžica sušených kanadských brusníc
  • 250 ml vriacej vody
  • med (voliteľný)
  • citrónová šťava (voliteľná)

Postup
Brusnice zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať pod pokrievkou 15 minút. Preceďte, podľa chuti oslaďte medom a pridajte trochu citrónu. Pite teplý čaj 2–3-krát denne počas 3 až 5 dní.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pomoc #bolesť #močové cesty

+ V blízkej dobe môžu nastať komplikácie s vaším zdravím, dávajte si pozor.
Prvé problémy s peniazmi neriešte hneď...

+ Množstvo rastlín vo vašich izbách taktiež vplýva na vaše zdravie.
Investujte nejaké peniaze aj do vášho domova,...