Najväčšie chyby pri čistení zubov. Pripravia vás o krásny úsmev a vybrakujú peňaženku. Takto ich okamžite zmeníte

Zuby si čistíte poctivo každé ráno aj večer a myslíte si, že robíte všetko správne? Možno vás prekvapí, že aj tie najbežnejšie rutiny v kúpeľni môžu skrývať chyby, ktoré vám nenápadne poškodzujú zuby, dráždia ďasná a v konečnom dôsledku vás môžu stáť stovky eur v zubárskom kresle. Dobrá správa? Stačí niekoľko jednoduchých úprav a výsledky uvidíte (a ucítite) okamžite.

03.06.2025 06:00
bieliaca pasta na zuby Foto:
Zubná pasta a kefka sú len základ.
debata

Ponáhľate sa? Vaše zuby na to doplácajú

Jednou z najčastejších chýb, ktorú robí väčšina z nás, je unáhlené čistenie zubov. Nie je to len o tom, že si kefku pustíte na dve minúty. Ak zuby nečistíte systematicky a dôsledne, určite vynechávate miesta, kde sa usádza zubný povlak, najmä v línii ďasien. Práve tam sa začínajú mnohé problémy, od zápachu z úst až po zápaly. Skúste spomaliť, sústrediť sa na techniku a kefku nasmerovať pod uhlom 45 stupňov k ďasnám. Vaše ústa sa vám odvďačia.

Jedna kefka nestačí

Zubná pasta a kefka sú len základ. Bez medzizubných kefiek alebo dentálnej nite však nikdy nedosiahnete skutočne dôkladné čistenie. Práve medzi zubami vzniká najviac kazov, zápalov a nepríjemných zápachov. Vynechať túto časť rutiny je ako použiť len polovicu odličovača. Zvyšky ostanú a časom spôsobia problémy. Ak nosíte neviditeľné strojčeky, ešte viac pozor, nikdy si ich nenasadzujte späť bez predchádzajúceho vyčistenia zubov. Inak dávate povlaku priam pozvánku na párty.

Nepodceňujte poradie

Myslíte si, že je jedno, či začnete kefkou alebo niťou? Omyl. Správne poradie dentálnych pomôcok hrá kľúčovú rolu. Najprv použite medzizubné kefky alebo niť. Odstránite tak zvyšky jedla z ťažko dostupných miest. Až potom prichádza na rad klasická kefka s pastou, ktorá vďaka tomu lepšie prenikne aj do medzier. A nezabudnite na jazyk! Baktérie na jeho povrchu sú častým zdrojom zápachu. Jemné vyčistenie kefkou alebo škrabkou môže urobiť veľký rozdiel.

zuby, preventívna prehliadka, zubár Čítajte aj Tajomstvo zdravých a krásnych zubov, ktoré vám nepovedali ani zubári

Ráno pred alebo po raňajkách?

Možno ste si túto otázku už niekedy položili. Kedy je vlastne najlepší čas na ranné čistenie zubov? Odborníci odporúčajú čistiť zuby až po raňajkách. Zbavíte sa tak nielen zvyškov jedla, ale aj kyselín, ktoré sa v ústach tvoria počas jedla. No pozor, ak ste milovníčkou ovocia, džúsov či citrónovej vody, s čistením počkajte aspoň 30 minút. Kyseliny totiž narušia sklovinu a okamžité čistenie by ju mohlo ešte viac poškodiť.

Tvrdá kefka = tvrdá chyba

Myslíte si, že tvrdá kefka vyčistí zuby dôkladnejšie? Práve naopak. Tvrdé štetiny môžu podráždiť ďasná, spôsobiť ich ústup a dokonca poškodiť zubnú sklovinu. A rovnako to platí aj pri príliš silnom tlaku. Pri čistení netreba silu, ale trpezlivosť a správnu techniku. Vyberte si mäkkú kefku a nechajte ju pracovať jemne, ale dôsledne. Výsledok bude zdravší a oveľa príjemnejší.

Zabúdate na výmenu kefky

Zubná kefka nie je večná. Po približne troch mesiacoch by ste ju mali vymeniť. A niekedy aj skôr. Stačí sa pozrieť na štetiny. Ak sú roztiahnuté alebo ohnuté, kefka už neplní svoju funkciu. Navyše, po chorobe sa v nej môžu držať baktérie, ktoré vás môžu opäť nakaziť. Urobte si z výmeny kefky malý rituál, napríklad s novou farbou, štýlom alebo značkou, aby vás to bavilo. Vaše zuby si to zaslúžia.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zuby #zubná kefka #zubná hygiena #umývanie zubov #dentálna hygiena #čistenie zubov #starostlivosť o zuby #zubná niť #dentálna niť #čistenie jazyka #medzizubná kefka

+ Množstvo rastlín vo vašich izbách taktiež vplýva na vaše zdravie.
Investujte nejaké peniaze aj do vášho domova,...

+ Dlho strávený čas na telefóne, či internete vám vôbec neprospieva.
Vyhnite sa zbytočnému míňaniu, šetrenie sa...