Vyhorenie hrozí každému, ale... pracujete v týchto povolaniach? Pozor, ste v rizikovej skupine, hovorí psychologička

Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. Uviedla to psychologička Eva Šuleková.

12.05.2025 12:01
vyhorenie, stres, práca, kancelária Foto:
Syndróm vyhorenia je emocionálne, duševné a fyzické vyčerpanie organizmu
debata

Najviac ohrození sú podľa nej ľudia v pomáhajúcich profesiách a ľudia pracujúci v korporátoch. Týka sa to lekárov, hasičov, policajtov, psychológov. Keďže poznáme aj vyhorenie zo súcitu, môže postihnúť aj ošetrovateľov, sociálnych pracovníkov, vlastne všetkých, ktorí pracujú s ľuďmi v ťažkých životných situáciách, spresnila.

žena, slnko, opaľovanie, vitamín D, déčko, šťastie Čítajte viac Polovica Slovákov má tohto vitamínu málo, hovorí lekár. Čo spôsobí nedostatok? Majte sa na pozore, hrozia zlomeniny aj kŕče

Psychologička vysvetlila, že syndróm vyhorenia je emocionálne, duševné a fyzické vyčerpanie organizmu. Je smerované na psychické a duševné vyčerpanie v konkrétnej profesii, dodala s tým, že podmienkou jeho vzniku je intenzita prežívaného stresu, ktorý sa stáva chronickým.

Prvé signály zvyčajne registruje okolie

Podobne ako pri iných psychických problémoch, aj v tomto prípade si môže všimnúť skôr vonkajšie okolie, že sa s človekom niečo deje. Je unavený, nepomáha mu ani zmena prostredia po návrate z práce. V zamestnaní nemá chuť do práce, vyhýba sa zodpovednosti, nie je schopný výkonu. Vo vyšších štádiách sa prejavuje aj apatia, vyhýbanie sa základným povinnostiam, ktoré boli bežné, strata pozornosti, uviedla odborníčka.

Adriana Sklenaříková a jej partner Marc Lavoine Čítajte viac Buď toto alebo nič! Sklenaříkovej partner skrátka musel prijať jeden fakt. Inak by vzťah nemal žiadnu šancu, vyhlásila známa Slovenka

Ľudia si často myslia, že problémové obdobie zvládnu sami. Podľa psychologičky je lepšie počúvať svoje okolie, rodinu, priateľov, kolegov, ktorí si najskôr všimnú, že sa niečo deje. Je potrebná ochota zamyslieť sa nad sebou a prijať pomoc, vrátane odbornej od psychológa alebo psychiatra. Je veľmi ťažké niekoho presviedčať. Keď na neho tlačíte, má to opačný účinok, upozornila Šuleková.

Čo pomôže?

Okrem riešenia problému so psychológom alebo psychiatrom odporúča začať aktívne oddychovať, robiť si väčšie prestávky. Urobiť si pauzy v práci tak, aby sme sa vedeli k práci vrátiť, vysvetlila. Čas mimo pracovnej doby je podľa nej vhodné tráviť napríklad prechádzkami, odísť mimo mesta, kde je menej elektrického a svetelného smogu. Práve niekde v prírode sa dokážete nabudiť alebo dobiť energiou, poradila.

Dĺžka liečenia syndrómu vyhorenia závisí podľa nej aj od veku človeka. Mladším ľuďom to ide oveľa rýchlejšie, konštatovala psychologička s tým, že čím sme starší, tým dlhšie trvá regenerácia. Závisí od toho, v akom štádiu sa pacient nachádza. Keď ide aj o psychické zmeny, trvá to aj viac ako šesť mesiacov, uzavrela.

Počas prvého Let's Dance som zažila po rokoch panický atak, priznala Eva Burešová. Ako ich zvládať? Stále nemám recept
Video
Zdroj: TV Pravda
Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #profesia #ohrozenie #syndróm vyhorenia #vyhorenie

+ Množstvo rastlín vo vašich izbách taktiež vplýva na vaše zdravie.
Investujte nejaké peniaze aj do vášho domova,...

+ Nikdy ste neboli vo forme ako teraz, udržujte si to, dobrá práca.
V práci sa vám bude veľmi dariť, môžete...