Fio bankaFio banka

5 dôvodov, prečo bývame ku koncu zimy najviac unavení a čo s tým urobiť?

Netreba si nahovárať, že nás sa to netýka. Zimné obdobie dáva každému organizmu poriadne zabrať. Nedostatok slnečného svetla, chladné počasie, tučnejšia strava a celkový pokles energie spôsobujú, že sa cítime unavenejší ako po iné mesiace roka. Ako proti tomu zabojovať na konci zimy, keď sú tieto pocity najintenzívnejšie?

16.04.2025 05:00
žena, únava, stres, frustrácia Foto:
Počas zimných mesiacov máme tendenciu menej sa hýbať.
debata

Nevhodná strava a narušený spánok

Počas zimy sa často uchyľujeme k tučnejším a ťažšie stráviteľným jedlám, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu nášho spánku. Tráviaci systém je počas noci preťažený a to môže viesť k nespavosti alebo plytkému spánku. Okrem toho niektoré potraviny ovplyvňujú produkciu hormónov ako melatonín a kortizol, ktoré regulujú náš spánok.

Riešením je vyhnúť sa vyprážaným a mastným jedlám pred spaním. Uprednostnite ľahšie pokrmy s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny. Dôležité je taktiež dodržiavať pravidelný čas večernej večere, ideálne aspoň dve hodiny pred spaním.

Nedostatok vitamínu C

Vitamín C je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému a metabolizmu. Keď ho telu chýba, rýchlo sa to prejaví zvýšenou únavou, oslabenou imunitou a pomalšou regeneráciou buniek. Preto zaraďte do stravy viac ovocia a zeleniny bohatých na vitamín C, ako sú citrusy, paprika, brokolica a kivi. Ak nemáte dostatok týchto potravín, zvážte doplnky stravy.

skleróza, bolesť hlavy, únava Čítajte aj Jarná únava potrápi každého. Aké chyby pri nej nerobiť?

Nedostatok pohybu

Počas zimných mesiacov máme tendenciu menej sa hýbať. Kratšie dni, chlad a nepriaznivé počasie nás často odrádzajú od prechádzok či športovania. Nedostatok fyzickej aktivity však vedie k zhoršeniu cirkulácie, spomaleniu metabolizmu a zvýšenej únave. Snažte sa preto do svojho denného programu zaradiť aspoň krátku prechádzku. Ak vonku nie je priaznivé počasie, vyskúšajte domáce cvičenie alebo jogu. Pohyb podporí tvorbu endorfínov, ktoré vám zlepšia náladu a dodajú energiu.

Nedostatok vitamínu D

Vitamín D je pre náš organizmus nevyhnutný. Počas zimy sa však jeho hladina v tele znižuje, pretože hlavným zdrojom je slnečné žiarenie, ktorého je v chladných mesiacoch menej. Nízka hladina vitamínu D vedie k pocitu vyčerpania, oslabeniu svalov a zhoršenej imunite. Zaraďte do stravy viac potravín bohatých na vitamín D, ako sú tučné ryby (losos, makrela), vaječné žĺtky a huby. Ak trávite veľa času v interiéri, zvážte suplementáciu vitamínu D.

Preťaženie pečene

Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu organizmu, reguláciu hladiny cukru v krvi a metabolizmus tukov a bielkovín. Ak je pečeň preťažená toxínmi z nesprávnej stravy, alkoholu či liekov, jej funkcia sa oslabí, čo vedie k chronickej únave. Podporte pečeň zdravou stravou, obmedzte alkohol a vyprážané jedlá. Vhodné sú bylinky ako pestrec mariánsky a kurkuma, ktoré podporujú detoxikáciu a regeneráciu pečene.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pečeň #strava #únava #vitamín C #spánok #vitamín D #jarná únava #nedostatok pohybu #nedostatočný spánok

+ Nehazardujte so svojim zdravím, hazardujete tak aj s ľuďmi okolo vás.
Neustále prekonávajte sami seba, naučíte...

+ Nikdy nie je neskoro začať s aktivitou, popremýšľajte nad tým.
Nepremrhajte celé dni, energiu investujte do...