S dnešnou dostupnosťou antipyretík, liekov proti horúčkam a bolesti môžete priebeh horúčky zmierniť aj urýchliť. Fungovať však môžu aj domáce recepty, ktoré využívali celé generácie. V slovenskom regióne sa napríklad dlhé stáročia používal cibuľový zábal, prípadne zábal s cibuľou a bravčovou masťou. Okrem pôsobenia na bolestivé hrdlo dokázali obe pomôcť aj pri znížení horúčky.

Na tú funguje napríklad výluh z kvetov lipy a bazy – bazovo-lipový čaj dnes dostanete v už pripravenej podobe. Na zvýšenú teplotu pôsobí pozitívne napríklad aj kurací vývar, respektíve poctivá slepačia polievka, ktorá je plná vitamínov a minerálov. Nečakajte zázraky. Ak máte vysokú teplotu, tanier vývaru vám ju asi nezrazí. Ale telu dodáva dôležité látky, ktoré sa pri teplote a potení strácajú.
Na zníženie horúčky existuje aj niekoľko menej známych receptov, ktoré údajne dokážu zabrať. Tu je výber niektorých z nich:
Hrozienková voda
Namočte 25–30 hrozienok do pohára vody cez noc, ráno ich rozpučte, preceďte a vypite. Hrozienka obsahujú antioxidanty a látky znižujúce horúčku.

Cesnakový kúpeľ na nohy
Rozdrvte 2–3 strúčiky cesnaku, zmiešajte s teplou vodou a namáčajte nohy 15 minút. Cesnak podporuje potenie, čo pomáha regulovať telesnú teplotu.
Zábaly z vaječných bielkov
Namočte tenkú látku alebo papierový obrúsok do vyšľahaných vaječných bielkov a omotajte okolo chodidiel. Bielky fungujú ako prírodný absorbér tepla a môžu rýchlo znížiť horúčku.

Koriandrový čaj
Rozmixujte čerstvé listy koriandra s teplou vodou, preceďte a vypite. Koriander má antipyretické vlastnosti a podporuje imunitný systém.
Ponožky namočené v jablčnom octe
Namočte bavlnené ponožky do zriedeného jablčného octu, vyžmýkajte ich a obujte si ich. Chladivý efekt pomáha odvádzať teplo z tela.
Čaj z bazalky a čierneho korenia
Varte vodu s bazalkovými listami a štipkou čierneho korenia, potom vypite. Bazalka má antibakteriálne vlastnosti a čierne korenie podporuje detoxikáciu.