Hodiny nezaručia správny oddych
Potreba spánku je individuálna, napriek tomu mnoho odborníkov uvádza zhruba osem hodín ako ideálnu dĺžku nočného odpočinku. Lenže primeraná doba strávená v posteli ešte ani zďaleka nezaručí kvalitný oddych. Ak každé ráno vstávate unavení, rozmrzení a bez nálady, hoci ste spali, je niekde chyba. A oplatí sa pýtať prečo.
Vyhoďte budík a nastavte si spánkový harmonogram
Ak je dĺžka spánku v poriadku, ale ten oddych nie, jednou z možných príčin môže byť spánková zotrvačnosť. Zjednodušene povedané, ide o stav ospalosti a zmätenosti, ktorý nastáva krátko po precitnutí z hlbšieho spánku. Podľa štúdie, ktorú priniesol portál CNN, môže práve tento jav spôsobiť, že sa hneď po prebudení cítite otupelo, bez nálady a všetky kognitívne funkcie mozgu sú zhoršené. Jedinou účinnou obranou, ktorú odborníci odporúčajú, je vstávať bez budíka. Len vtedy máte šancu, že sa prebudíte v „lepšej“ fáze spánku. To však vyžaduje dôslednú spánkovú disciplínu, teda chodiť každý deň, aj cez víkendy, spať vždy v rovnaký čas a tiež tak vstávať.

Zmeňte jedálniček
Nielen prejedanie, ale aj zle zostavená strava, prísne diéty či vynechávanie jedál vedú k tomu, že má telo nedostatok dôležitých živín, vitamínov a minerálnych látok. Vzhľadom na pokojný spánok sú dôležité predovšetkým vitamín D a vitamíny skupiny B, rovnako ako železo, draslík alebo horčík. Najmä posledne menovaný minerál je, ako už potvrdila nejedna štúdia, pre zaspávanie a kvalitný spánok veľmi dôležitý. Ak je hladina horčíka v tele nízka, môže byť príčinou častého prebúdzania v noci a následnej únavy počas dňa. Mimochodom, nejedávajte večer ťažké jedlá a už vôbec nie alkohol. Po ňom síce zaspíte, ale kvalita spánku je pre telo tak mizerná, ako by ste ani nespali.
Pridajte pohyb
Na vine môže byť nerovnováha mentálneho a fyzického preťaženia. A pokiaľ k tomu máte nadváhu, problém sa len násobí. Pohyb stimuluje produkciu látok, ako sú endorfíny, dopamín alebo serotonín, ktoré majú pozitívny vplyv na náladu aj kvalitu spánku. Odporúčaná dávka pohybu je minimálne polhodina denne, ale nemusí ísť o žiadne náročné cvičenie. Stačí joga, chôdza alebo len obyčajné pretiahnutie doma na koberci. Všetko sa počíta.
Žijete v permanentnom strese
Najčastejšou príčinou nekvalitného spánku býva prepracovanosť, hádky s partnerom či konflikty v práci a s nimi spojený stres. Ísť spať s „rozbehnutou hlavou“ je skrátka zle. V chronickom strese sa do úplného pokoja dostať nedokážete. Ste neustále v stave nabudenia a očakávate hrozby. Bunky idú v režime vysokej spotreby energie a rýchlo sa vyčerpávajú. A po určitom čase prestanú mať schopnosť regenerovať. Aj preto je veľmi vhodné zaviesť pravidelné rituály, ktoré vás dokážu upokojiť a utíšiť. Niekedy stačia len dychové cvičenia, pár stránok z knižky či krátka meditácia. Skúste upokojujúce techniky a prejaví sa to aj na spánku.