Fio bankaFio banka

Zažívate počas menštruácie nielen fyzickú, ale aj psychickú bolesť? Vieme, čo vám môže pomôcť.

Menštruácia nie je choroba. Predstavuje každodennú súčasť života každej ženy. Preto ak sa počas nej necítite komfortne, je potrebné hľadať riešenie. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že vlastne štvrtinu mesiaca pretrpíte. A to sa v horizonte desiatok rokov určite nejaví ako ideálna vyhliadka.

10.02.2025 13:58
žena, menštruácia, bolesti Foto:
Menštruácia by nemala byť dôvodom iba ležať.
debata

Telo aj myseľ sú prepojené

Fyzické aj psychické problémy počas menštruácie majú svoje biologické príčiny, ktoré súvisia s výrazným kolísaním hormonálnych hladín počas menštruačného cyklu. Veľa žien pravidelne pociťuje, že sa ich nálada a duševné rozpoloženie počas jedného jediného mesiaca menia a v určitých fázach sa objavujú nervozita, únava, úzkosť alebo dokonca pocity paniky. Niektoré ženy tieto stavy popisujú tak, že sú nervózne, podráždené a roztrasené uzlíky nervov. Ako to eliminovať?

Problémom sú hormóny

„Viac ako 60 % menštruujúcich žien pociťuje počas tohto obdobia zvýšenú úzkosť, čo je biologická reakcia ich organizmu na celý rad fyziologických a neurochemických zmien,“ tvrdí Joshua Klein, reprodukčný endokrinológ. Najväčšiu emočnú labilitu počas menštruácie spôsobujú rýchle hormonálne výkyvy, predovšetkým pokles hladiny hormónov estrogénu a progesterónu. Stavy úzkosti môžu byť taktiež reakciou na fyzické bolesti brucha, hlavy alebo chrbta, na nevoľnosti a celkové nepohodlie, ktoré menštruácia prináša. S tým úzko súvisí narušenie kvality spánku. Hormonálne zmeny neovplyvníte, ale môžete sa pokúsiť o to, aby dopady na vaše telo a psychiku boli čo najmenšie.

Zrelaxujte

Z cieleného fyzického i duševného odpočinku si urobte každodenný návyk a zaraďte čas len pre seba do každodennej rutiny. Samozrejme, je dôležité nájsť takú relaxačnú aktivitu, ktorá konkrétne vám bude vyhovovať a dokáže vaše telo aj myseľ upokojiť a potešiť.

menštruácia, bolesť Čítajte aj Trápi vás bolestivá menštruácia? Problémom môže byť strava. Skúste zmeniť TOTO

Pospite si o hodinu dlhšie

Nedostatok spánku spôsobuje úzkosť a tá zase môže naopak brániť spánku, čím sa dostanete do začarovaného kruhu. Najmä v týždni pred nástupom menštruácie, kedy prebiehajú veľké hormonálne zmeny a vaše telo potrebuje maximálny odpočinok. Práve v tomto období si ľahnite skoro a pokúste sa spať aspoň osem hodín každú noc. Veľmi pomôže aj krátky popoludňajší spánok, ak máte možnosť. A doprajte si aj hodinu spánku navyše.

Cvičte ľahké cviky

Menštruácia by nemala byť dôvodom iba ležať. A hlavne je potrebné cvičiť pravidelne počas celého mesiaca, aby sa dostavil pravidelný efekt. Cvičenie vám dáva endorfíny. A endorfíny vás robia šťastnými. Je vedecky dokázané, že pravidelný pohyb a fyzická aktivita pomáhajú k zníženiu nepríjemných príznakov predmenštruačného syndrómu a ťažkostí počas menštruácie.

Vápnik, horčík a Béčko

Menštruačné úzkosti pomôže zmierniť strava bohatá na vápnik, horčík a vitamíny skupiny B. Tieto živiny pozitívne ovplyvňujú nervový systém a stabilizujú náladu. Zaraďte do jedálnička zelenú listovú zeleninu, strukoviny, banány, orechy a semienka, celozrnné obilniny, syry aj ďalšie mliečne výrobky a ryby. Vhodné je obmedziť príjem kofeínu a cukru, tie môžu nervozitu naopak ešte zvyšovať.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #cvičenie #stres #nervozita #menštruačné bolesti #endorfíny #hormón #predmenštruačný syndróm #kvalitný spánok #menštruačná bolesť

+ Prevencia je dôležitá, hlavne ak ste ju dlhodobo zanedbávali.
Dnes budete mať úspešný pracovný deň, máte sa načo...

+ Vyhýbajte sa spracovaným potravinám, vaše telo to ocení.
Vaša zodpovednosť a spoľahlivosť prinesú zaslúženú...