Dokonca sa podľa nej vyskytujú prípady, keď sú vianočné sviatky a blížiaci sa koniec roka spúšťačom psychických ťažkostí a ľudí privedú k negatívnym rozhodnutiam týkajúcich sa vlastného života. „Vtedy nie je veľmi na čo čakať a ak sa do takého stavu dostanem, je potrebné vyhľadať pomoc priateľov, krízové linky alebo aj odborníkov,“ apelovala Klimová.
Čítajte viac Tri techniky, ktoré zaženú stres, nervozitu či úzkosť? Skúste strnulý pohľad alebo dýchanie do štvorcaAk naozaj chceme vo svojom živote niečo zmeniť, musí v nás postupne narásť pocit uvedomenia, že zmenu potrebujeme urobiť, prečo ju chceme a urobiť si plán. „Vtedy to zvyčajne zapadne do seba a je šanca, že vydržíte,“ uviedla psychologička. Dodala, že zázračný dátum na predsavzatie neexistuje. „Ani polnoc, ani ohňostroje, ktoré vidíme, nám nezaručia, že to, ako sa rozhodneme, tak aj bude a dodržíme to, čo sme si predsavzali,“ spresnila.
Nie všetko vieme zmeniť
Napriek tomu sa môžeme pokúsiť o zmenu aj v prvé dni nového roka. V takom prípade je však podľa nej dôležité dávať si ako predsavzatia reálne ciele a v žiadnom prípade sa nezaväzovať k niečomu, čo nevieme ovplyvniť. „Viem ovplyvniť iba seba, viem ovplyvniť svoje správanie, životný štýl, ale neviem ovplyvniť dianie z vonkajšieho prostredia,“ vysvetlila.
Napríklad predsavzatie, že sa nám zlepší zdravotný stav, nevieme stopercentne ovplyvniť. „Predsa len telo ide nejakým svojím vývojom a choroby môžu prísť bez toho, či žijeme zdravo alebo nie,“ dodala. „Zdravý životný štýl je však dôležitý,“ uviedla.
Ste výhovorkár/ka?
Ak predsavzatiu nepredchádza hlbšia úvaha, má podľa psychologičky len krátky život. V tejto súvislosti pripomenula, že ľudia sú majstrami v hľadaní výhovoriek. „Keď to nejde tak, ako chceme, tak namiesto toho, aby sme zmenili stratégiu a spôsob, ako sa dostať k cieľu, prípadne hľadali podporu u blízkych, začneme hľadať výhovorky vo vonkajšom prostredí. Pretože nechceme zlyhať a priznať si, že sme niečo nedokázali,“ vysvetlila Klimová.
Čítajte viac Od symbolu plodnosti k superpotravine: Prezradíme vám, čo všetko dokáže granátové jablko a tiež dokonalý postup na jeho čistenieNiekedy je súčasťou úspechu aj zmena návykov. „Ak si niekto roky buduje nejaký návyk, tak ho najskôr musí zlomiť a taký návyk sa mení veľmi ťažko, často dlho,“ uviedla s tým, že v konečnom dôsledku máme napriek tomu šancu na zmenu vždy, ak sa pre ňu naozaj rozhodneme.
Aj malé víťazstvo treba oceniť
Je potrebné byť k sebe pravdivý a realistický v plánovaní zmien, nevytvárať na seba zbytočný tlak veľkým množstvom plánov a predsavzatí. „Povedzme si, že sa pokúsime v novom roku niečo zmeniť a pokúsime sa urobiť veci takým spôsobom, ako si to plánujeme. Ak sa nám i malý kúsok z našich plánov podarí, uvedomme si to a oceňme sa za to,“ uzavrela Klimová.