Oči trpia celoročne
Mnoho ľudí si myslí, že najťažším obdobím pre oči je leto, teda obdobie, keď musia zvládať hromadu slnečného svitu. Avšak práve zima je ešte zložitejším obdobím, kedy ich ohrozuje nielen ostré zimné slnko, ale aj mráz, vietor a kontrast teplôt vonku a vo vyhriatom interiéri. A oči ani neobliekame, ani nenatierame. Ako im teda pomôcť?
Pite dostatok vody
Nedostatok vody má vplyv na celý organizmus a samozrejme, aj na oči. Tie sú potom suché, unavené a podráždené. Dehydratácia je tiež jednou z príčin syndrómu suchého oka, kedy je porušený slzný film, ktorý chráni oči pred vonkajším prostredím. Preto je potrebné, aby ste pili dostatočne a nielen obyčajnú vodu, ale napríklad aj minerálne a pramenité alebo dojčenské vody.
Ako eliminovať pálenie očí
Už ste sa s tým pravdepodobne stretli každý. Oči pália hlavne vo chvíli, keď sa poruší ochranný slzný film. Zdravie očí zhoršuje spomínaný nedostatok tekutín, ale aj hodiny sledovania počítača, kedy výrazne obmedzujete spontánne žmurkanie. Viečka potom zle fungujú, neroztierajú slzy po celej rohovke a tá osychá. Problémom je aj veľa umelého svetla. Dôležité je preto dávať si dostatočne dlhé prestávky, chodiť do prírody, pozerať okolo seba a vystavovať oči prirodzenému svetlu.

Meňte svetelné spektrum
Bez umelého osvetlenia to v zime určite nepôjde, ale aj tu môžete vašim očiam pomôcť. Dbajte na kvalitné osvetlenie pri práci a vyberajte také, ktoré očiam prospieva. Denné svetlo je zložené zo siedmich základných farieb, ktoré sa v priebehu dňa rôzne menia. To umelé však zostáva po celý deň rovnaké, a navyše ho tvoria iba tri farby – žltá, oranžová a červená. Tie môžu pri dlhodobom pôsobení spôsobovať podráždenie či stres. Preto je dobré meniť aj rôzne druhy osvetlenia a občas nechať oči aj oddýchnuť potme.
Pomôžu aj umelé slzy
Nebojte sa po nich siahnuť. Najmä prechody z chladného vonkajšieho prostredia do vykúrených interiérov môžu spôsobiť syndróm suchého oka. Riešením môžu byť zvlhčujúce kvapky. Vhodné sú napríklad tie, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú.
Okuliare patria aj na zimné prechádzky
Obzvlášť, pokiaľ sa chystáte na hory. Pamätajte na to, že s vyššou nadmorskou výškou sa zvyšuje aj pôsobenie UV žiarenia, a to o 20 až 30 % na každých 1000 m výšky. K tomu treba pripočítať ešte ďalšie faktory, ako sú čistota vzduchu a takmer 80 % odraz od snehu. Kvalitné slnečné okuliare sú teda nutnosťou.