Bez sĺz to nejde
Možno sa zdá, že slzy prelievame len v čase smútku, dojatia či eufórie radosti. Pravdou však je, že naše oči produkujú slzy neustále. Avšak produkujú len toľko sĺz, aby boli stále vlhké a chránené. Občas nás trochu viac rozplače vietor, krájanie cibule alebo alergie. Ale plač z nahromadených emócií, to je niečo úplne iné. Podľa psychológov ľudskej duši jednoznačne prospieva a rozhodne by sme sa za neho nemali hanbiť.
Ženy plačú viac
Pre vedcov je stále tak trochu záhadou, prečo vlastne plačeme. Avšak štatisticky sa ukazuje, že na plač sú náchylnejšie práve ženy. Muži plačú výrazne menej ako ženy. Psychológ William Frey spočítal, že ženy plačú v priemere 5,3-krát za mesiac, zatiaľ čo muži len 1,3-krát. Navyše ženy plačú až trikrát dlhšie, priemerne 6 minút.
Mení sa to však až vekom, pretože pri deťoch žiadne rozdiely v pohlaví nie sú. Rozdiel medzi nimi nastáva až počas dospievania a je spájaný s rozdielmi v socializácii, napríklad aj tým, že chlapcom je často opakované, že plakať nemajú.
![smutná žena](https://ipravda.sk/res/2013/06/18/thumbs/smutna-zena-stvorec.jpg)
Čo sa deje pri plači?
Skutočný plač, na rozdiel od zvlhčovania očí, vyplavuje z tela hormón prolaktín. Pri emočnom vypätí ženy ľahšie dosiahnu vyššiu hladinu tohto hormónu ako muži a telo ho potom slzami spolu s ďalšími látkami vyplavuje. A to je aj ten dôvod, prečo po plači vyvolanom emóciami cítime takú úľavu. Hladina stresových hormónov sa zníži a nám je lepšie. Preto sa plač odporúča nepotláčať. Ide o liečivý proces, pri ktorom zo seba uvoľníte nahromadené napätie.
Plač nie je o slabosti
Hoci sa tomu tak hovorí. Pretože plačom dáva človek najavo svoje trápenie. No trápi sa z času na čas každý a tváriť sa umelo, že je všetko v poriadku, nie je zdravé. Ak neplačeme, uzamykáme emócie, ktoré si nahromadíme a môžu vznikať vážne problémy.
Preto môže byť plač práve prejavom veľkej odvahy, pretože sa vďaka nemu nebojíte dávať najavo vnútorné emócie, čo je tá najlepšia cesta. Plač môže niekedy znamenať aj to, že sa sami seba zastávate, keď vám niekto ubližuje. A za to sa hanbiť netreba. Skôr by sa mal zmeniť ten, kto vám dôvod na plač ponúkol.
Pomáhajú aj filmy
Ak máte ťažké obdobie, pokojne si pustite aj romantický film. Pri jednom z výskumov zaoberajúcich sa plačom sa zistilo, že úľavu prináša aj slzenie pri romantických filmoch. A to takmer zhodnú s tou, ktorú prináša emočný plač vyvolaný napríklad hádkou či inou traumou. Takže nakoniec tie sladké filmy nie sú len lacnou filmografiou, ale doslova terapiou.