Fio bankaFio banka

Chronickú osamelosť vedci prirovnali k fajčeniu. Ak ňou trpíte, akoby ste denne vyfajčili 15 cigariet

Pocit osamelosti zvyšuje riziko demencie o 31 percent a kognitívnych porúch o 15 percent.

03.12.2024 14:00
smutná žena Foto:
Súčasná štúdia naznačuje, že medzi osamelosťou a zhoršovaním kognitívnych funkcií môže existovať začarovaný kruh.
debata

Osamelosť je bežná, niekto by dokonca povedal, že univerzálna ľudská skúsenosť. Môže siahať od prchavých pocitov spoločenskej izolácie, ktoré nemusia mať negatívny vplyv na naše zdravie, až po trvalú, chronickú osamelosť, ktorá je spojená s mnohými škodlivými zdravotnými stavmi, napísal spravodajský server The Washington Post.

Šéf federálneho úradu pre verejné zdravie Vivek Murthy, ktorý v minulom roku vydal odporúčanie týkajúce sa osamelosti, uviedol, že riziko predčasného úmrtia, ktoré predstavuje chronická osamelosť, je porovnateľné s fajčením až 15 cigariet denne. Zlé alebo nedostatočné sociálne väzby sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, mŕtvice, úzkosti a depresie.

žena, depresia, smútok, invalidita Čítajte viac Chronická osamelosť ohrozuje najmä single ľudí! Ako sa k nej dopracujete?

Teraz nová metaanalýza, ktorá spracovala údaje z predchádzajúcich štúdií zahŕňajúcich viac ako 600 000 ľudí, zistila, že osamelosť zvyšuje riziko demencie vzniknutej z akejkoľvek príčiny, vrátane Alzheimerovej choroby. Výsledky tiež ukazujú, že osamelosť je spojená so skorším zhoršením kognitívnych funkcií, ktoré môžu predchádzať vzniku demencie. Štúdia, ktorá bola zverejnená v časopise Nature Mental Health, zozbierala údaje o 608 561 osobách z 21 populačných skupín v Spojených štátoch, Británii, Číne, Austrálii a ďalších krajinách.

Osamelosť sa merala pomocou otázok, ako napríklad: „Ako často sa cítite osamelý? "alebo ako často máte pocit, že vám chýba spoločnosť?“, ktoré boli hodnotené na viacbodovej škále od „nikdy“ po „vždy“. Na hodnotenie kognitívneho stavu štúdie používali buď diagnózu demencie, alebo výsledky kognitívnych testov.

Michael Caine Čítajte viac Slávny Michael Caine priznáva: Som osamelý, všetci priatelia sú už mŕtvi

Súhrnné odhady ukázali, že pocit osamelosti zvyšuje riziko demencie o 31 percent a kognitívnych porúch o 15 percent. Táto súvislosť pretrvávala aj po kontrole depresívnych príznakov, sociálnej izolácie a rizikových faktorov demencie, ako je diabetes, hypertenzia a obezita. „Síce ešte nemáme liek na Alzheimerovu chorobu a iné typy demencie, ale máme liek na osamelosť,“ povedal Joel Salinas, klinický docent neurológie na Newyorskej univerzite a vedúci lekár spoločnosti Isaac Health, ktorý sa na výskume nepodieľal.

„Ide o to, aby sme ľuďom pomohli našou podporou, spýtali sa ich, či niečo nepotrebujú, boli im k dispozícii a počúvali ich. To je niečo, čo dokáže každý z nás,“ dodal.

Osamelosť je vnímanie sociálnej izolácie a ide o inú vec, ako byť sám. Ľudia môžu viesť aktívny spoločenský život a napriek tomu sa cítiť osamelí, alebo žiť samotársky a osamelosť nepociťovať. Niektorí odborníci sa domnievajú, že osamelosť je sociálny ekvivalent fyzickej bolesti, hladu a smädu – nepríjemná emocionálna reakcia, ktorá sa vyvinula, aby motivovala ľudí k vyhľadávaniu sociálnych kontaktov.

Prieskum z roku 2022, na ktorom sa zúčastnilo približne 1000 ľudí v 142 krajinách, ukázal, že takmer štvrtina respondentov sa cíti „veľmi“ alebo „celkom“ osamelá. Pre určité percento populácie, možno až pre 15 – 30 percent, je osamelosť chronickým stavom. A zdá sa, že tendencia cítiť sa osamelo po celý život a nie len občas kvôli okolnostiam, je do istej miery dedičná vlastnosť, pričom genetický podiel sa odhaduje na 14 až 27 percent.

„Jedným z omylov, ktorých sa ľudia v súvislosti s osamelosťou dopúšťajú, je, že ju často považujú za prechodný stav. Niekto vám zomrie alebo vás opustí a vy začnete byť osamelí,“ povedal Robert Wilson, profesor neurologických vied v Univerzitnom lekárskom centre RUSH, ktorý sa na súčasnej štúdii nepodieľal. „To sa určite stáva, ale osamelosť je v zásade chronický stav. Väčšina osamelých ľudí nezačala byť osamelá v starobe,“ dodal.

Súčasná štúdia naznačuje, že medzi osamelosťou a zhoršovaním kognitívnych funkcií môže existovať začarovaný kruh a to aj na každodennej báze. Údaje získané od 313 starších osôb v rámci štúdie Einstein Aging Study ukázali, že osamelosť jedného dňa môže znížiť kognitívnu výkonnosť nasledujúceho dňa.

Jednou z hypotéz je, že pocit osamelosti vedie k zníženej sociálnej participácii, čo znamená menej príležitostí ku kognitívnej stimulácii a väčšiu zraniteľnosť voči kognitívnemu poklesu. Ďalšou možnosťou je, že osamelosť je príznakom demencie, ktorý sa objavuje desiatky rokov pred skutočnou diagnózou. „Demencia sa vyvíja veľmi postupne po dlhý čas a ovplyvňuje nielen spoznávanie, ale aj všetky druhy správania,“ dodal Wilson.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #fajčenie #demencia #osamelosť

+ Trápite sa novoročnou depresiou, neuzatvárajte sa veľmi do seba.
Neriešte problémy za druhých, financie si má...

+ Ťažko zaspávate, doprajte si mlieko s medom a teplý kúpeľ vo vani.
Nakúpite v novoročných výpredajoch niečo...