Vo vyššom percentuálnom zastúpení sú však aj ďalšie minerálne prvky, ako sú horčík, draslík, fosfor, meď, zinok, ale aj stopové prvky, najmä mangán a chróm. Kozie mlieko obsahuje takisto prospešnú mikrobiotu, ktorej niektorí zástupcovia pozitívne ovplyvňujú zdravotný stav konzumentov.
Čítajte viac Neznášate laktózu, lepok alebo histamín? Odlíšte ich od seba podľa tohto návoduKozie mlieko je podľa SAV považované za funkčnú a nutrične hodnotnú tekutinu bohatú aj na komponenty, akými sú postbioticky aktívne kmene baktérií. Charakterizované a aplikované baktérie prežívajú na pracovisku v dostatočnom množstve v jogurtoch vyrobených z kozieho mlieka.
„Ďalšou zložkou kozieho mlieka s významom pre naše zdravie sú vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E, K a kyselina listová. Zastúpené sú aj mastné kyseliny, a z nich hlavne kyselina maslová, kaprónová, kaprylová, kaprínová, palmová, arachidonová a linolénová. Kozie mlieko obsahuje takisto vyššie percento aminokyselín treonín, izoleucín, lyzín, tyrozín, cysteín a valín,“ uviedla vedúca vedecká pracovníčka z Centra biovied SAV Andrea Lauková.
Čítajte viac Rovnako chutné a aj lacnejšie? Otestovali sme recept na domáce Salko. A takto to dopadlo...Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV) z Centra biovied vyselektovali a charakterizovali postbioticky aktívne baktérie na ich použitie pri výrobe produktov z fermentovaného kozieho mlieka. Získali za to aj patent. Výsledkom môže byť produkcia takých potravín z kozieho mlieka, ktoré budú dôležité pri príprave produktov pre jednotlivcov trpiacich laktózovou intoleranciou.
Pripravte si sladký dezert z kozieho mlieka: Koziu panna cottu
Ingrediencie:
- 500 ml kozieho mlieka
- 100 ml smotany (koziej alebo kravskej)
- 80 g cukru
- 1 vanilkový struk
- 2 lyžičky želatíny
Postup:
Namočte želatínu do studenej vody na 5–10 minút. V hrnci ohrejte mlieko, smotanu, cukor a vanilkový struk (rozrezaný a vyškrabaný). Keď je mlieko horúce, pridajte želatínu a miešajte, kým sa nerozpustí. Prelejte do formičiek a nechajte v chladničke stuhnúť (aspoň 4 hodiny). Podávajte s ovocnou omáčkou alebo medom.
Kmene produkujú antimikrobiálne pôsobiace substancie – bakteriocíny, patriace do skupiny postbiotík. Substancie zostávajú stabilné aj počas dlhodobého skladovania pri teplote mínus 20 stupňov Celzia," priblížila Andrea Lauková. Aj to robí z kozieho mlieka vhodnejšiu alternatívu pri konzumácii mliečnych výrobkov. Uplatnenie vedeckého patentu v praxi však budú musieť najprv otestovať aj samotní výrobcovia mliečnych výrobkov.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Kulajda na Varecha.sk