Vo vyššom percentuálnom zastúpení sú však aj ďalšie minerálne prvky, ako sú horčík, draslík, fosfor, meď, zinok, ale aj stopové prvky, najmä mangán a chróm. Kozie mlieko obsahuje takisto prospešnú mikrobiotu, ktorej niektorí zástupcovia pozitívne ovplyvňujú zdravotný stav konzumentov.

Kozie mlieko je podľa SAV považované za funkčnú a nutrične hodnotnú tekutinu bohatú aj na komponenty, akými sú postbioticky aktívne kmene baktérií. Charakterizované a aplikované baktérie prežívajú na pracovisku v dostatočnom množstve v jogurtoch vyrobených z kozieho mlieka.
„Ďalšou zložkou kozieho mlieka s významom pre naše zdravie sú vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E, K a kyselina listová. Zastúpené sú aj mastné kyseliny, a z nich hlavne kyselina maslová, kaprónová, kaprylová, kaprínová, palmová, arachidonová a linolénová. Kozie mlieko obsahuje takisto vyššie percento aminokyselín treonín, izoleucín, lyzín, tyrozín, cysteín a valín,“ uviedla vedúca vedecká pracovníčka z Centra biovied SAV Andrea Lauková.

Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV) z Centra biovied vyselektovali a charakterizovali postbioticky aktívne baktérie na ich použitie pri výrobe produktov z fermentovaného kozieho mlieka. Získali za to aj patent. Výsledkom môže byť produkcia takých potravín z kozieho mlieka, ktoré budú dôležité pri príprave produktov pre jednotlivcov trpiacich laktózovou intoleranciou.
Pripravte si sladký dezert z kozieho mlieka: Koziu panna cottu
Ingrediencie:
- 500 ml kozieho mlieka
- 100 ml smotany (koziej alebo kravskej)
- 80 g cukru
- 1 vanilkový struk
- 2 lyžičky želatíny
Postup:
Namočte želatínu do studenej vody na 5–10 minút. V hrnci ohrejte mlieko, smotanu, cukor a vanilkový struk (rozrezaný a vyškrabaný). Keď je mlieko horúce, pridajte želatínu a miešajte, kým sa nerozpustí. Prelejte do formičiek a nechajte v chladničke stuhnúť (aspoň 4 hodiny). Podávajte s ovocnou omáčkou alebo medom.
Kmene produkujú antimikrobiálne pôsobiace substancie – bakteriocíny, patriace do skupiny postbiotík. Substancie zostávajú stabilné aj počas dlhodobého skladovania pri teplote mínus 20 stupňov Celzia," priblížila Andrea Lauková. Aj to robí z kozieho mlieka vhodnejšiu alternatívu pri konzumácii mliečnych výrobkov. Uplatnenie vedeckého patentu v praxi však budú musieť najprv otestovať aj samotní výrobcovia mliečnych výrobkov.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Kulajda na Varecha.sk