Tento lahodný, výživný plod sa môže pochváliť nielen jedinečnými chuťovými vlastnosťami, ale aj množstvom zdravotných výhod. Čo by ste mali o gaštanoch vedieť? Od ich nutričných benefitov až po niekoľko zaujímavých historických faktov – čítajte ďalej.
Nutričné benefity jedlých gaštanov
Gaštany sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, vďaka čomu sú skvelým doplnkom zdravej stravy. Ako uvádza Natália Šranková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, „gaštany sú výborným zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém, a tiež vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky, nervového systému a energiu.“ Okrem toho obsahujú minerály, ako fosfor, draslík, meď a horčík, ktoré podporujú správnu funkciu srdca, svalov a kostí.
Čítajte viac Zoznam potravín, ktoré sú pre pokožku hotový zázrak: Začnite jesť z každej trochu, výsledkom bude svieža a krásna pleť, tvrdí odborníčkaGaštany sú tiež bohaté na vlákninu, ktorá pomáha pri trávení a podporuje zdravie čriev. „Pomáhajú predchádzať zápche a podporujú peristaltiku čriev, čím prispievajú k celkovému tráviacemu zdraviu,“ vysvetľuje odborníčka. Vďaka pomalému vstrebávaniu cukrov z gaštanov sa energia uvoľňuje postupne, čo môže byť výhodné pre ľudí, ktorí sa snažia udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.
Ďalšou výhodou je nízky obsah bielkovín a aminokyselín v porovnaní so sacharidmi, no medzi týmito aminokyselinami sú aj esenciálne, ktoré musí telo získavať z potravy. Tieto vlastnosti robia gaštany ideálne aj pre ľudí, ktorí majú špecifické stravovacie potreby, napríklad pre celiatikov, pretože neobsahujú lepok.
Sparta bude naša! Aj s gaštanmi…
Gaštany majú dlhú a fascinujúcu históriu. Pôvodne pochádzajú z Ázie, kde ich pestovali už pred viac ako 2000 rokmi. V starovekom Ríme sa považovali za cennú potravinu a boli súčasťou racionálnej výživy vojakov a roľníkov. Rímski vojaci ich dokonca používali ako energizujúci snack počas dlhých pochodov. Gaštany sa tiež stali obľúbenými v stredovekej Európe, kde boli základnou potravinou, najmä v horských oblastiach, kde iné plodiny ťažko rástli.
V moderných časoch sú gaštany stále obľúbené najmä v Európe a Ázii, no tiež v USA, kde sú najznámejšie počas vianočných sviatkov. V týchto oblastiach sa tradične pečú alebo varia a podávajú s rôznymi prílohami alebo sa používajú na výrobu múky.
Zaujímavé fakty o gaštanoch
- Gaštany sú jedinými orechmi, ktoré neobsahujú tuk. V porovnaní s inými orechmi sú gaštany výnimočné tým, že obsahujú len veľmi malé množstvo tuku, čo ich robí ľahko stráviteľnými a nízkokalorickými.
- Gaštany môžu byť škodlivé, ak sa zle pripravujú. Hoci sú jedlé gaštany veľmi zdravé, je dôležité vedieť, ako ich správne pripraviť. Surové gaštany obsahujú kyselinu tanínovú, ktorá môže spôsobiť žalúdočné problémy. Preto je dôležité ich dôkladne uvariť alebo upiecť. Ďalším problémom môžu byť jedlé gaštany, ktoré sú infikované hnilobnými hubami, čo môže spôsobiť otravu. Preto je dôležité vyberať len zdravé plody a správne ich skladovať.
Nezabúdajte na rovnováhu
Aj keď sú gaštany veľmi výživné a prospešné pre zdravie, mali by sme ich konzumovať v miernom množstve. Vďaka vysokému obsahu sacharidov môžu byť príliš veľké porcie gaštanov nevhodné pre ľudí s určitými zdravotnými problémami, ako je cukrovka. Rovnako je dobré dbať na ich správnu prípravu a skladovanie, aby sa predišlo riziku otravy alebo zažívacím problémom.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Domáce gaštanové pyré na Varecha.sk