Snaha vybiť si hnev nefunguje. Nová štúdia odhalila spôsoby, čo vám môže pomôcť. Zúrite? Tak potom...

Syndróm vyhorenia sa často prejavuje v povolaniach, ktoré sú spojené s vysokou úrovňou stresu, emocionálnym nasadením, alebo kde sú neustále kladené vysoké požiadavky na výkon.

24.11.2024 13:00
žena, hnev, zúrivosť, starta nervov, Foto:
Podaktorí slovo trpezlivosť vo svojom slovníku ani nemajú.
debata

Ventilovať hnev sa zdá byť ako rozumný spôsob, ako sa ho zbaviť. Podľa všeobecne vžitého názoru nám vyjadrenie hnevu pomôže sa ho zbaviť, ako keď vypustíme paru z tlakového hrnca. Ale táto bežná metafora je zavádzajúca, tvrdí nová analýza vedcov Štátnej univerzity v Ohiu.

Odborníci posúdili 154 štúdií o zúrivosti a objavili len málo dôkazov o tom, že ventilovanie pomáha. V niektorých prípadoch naopak môže hnev ešte zvýšiť, napísal server Science Alert. „Myslím, že je naozaj dôležité rozbiť mýtus, že keď ste naštvaní, mali by ste vypustiť paru – dostať to zo seba,“ povedal hlavný autor štúdie a odborník na komunikáciu Brad Bushman. „Ventilovať hnev môže znieť ako dobrý nápad, ale neexistuje jediný vedecký dôkaz, ktorý by teóriu katarzie potvrdzoval,“ do­dal.

Ako teda hnev zvládnuť?

To neznamená, že by sme mali hnev ignorovať. Sebareflexia nám môže pomôcť pochopiť, prečo sa hneváme, a umožniť nám vyriešiť problémy, ktoré sa za naším hnevom skrývajú. Môže tiež pomôcť emocionálnej validácii, teda uznaniu a prijatiu vnútornej emočnej skúsenosti, čo je dôležitý prvý krok k zdravému spracovávaniu emócií.

smatanova-titulka-Lukas Speváčka Zuzana Smatanová. Čítajte viac Zuzana Smatanová: Musela som sa poskladať úplne nanovo

Štúdia tiež uvádza, že sa mnoho ľudí snaží vymiesť hnev s pomocou fyzickej námahy či cvičenia, čo síce môže mať zdravotný prínos, ale v danú chvíľu nemusí zlepšiť náladu.

Preverované štúdie zahŕňali celkovo 10 189 účastníkov rôzneho veku, pohlavia, kultúr a etnických skupín. Vedci zistili, že kľúčom k obmedzeniu hnevu je namiesto snahy „vybiť si hnev a dostať ho von“ naopak zníženie fyziologického vzrušenia zo samotného hnevu, a tiež z inak prospešnej fyzickej aktivity, ktorú by hnev mohol inšpirovať.

Namiesto pohybu radšej pokoj

„Pre zníženie hnevu je lepšie venovať sa činnostiam, ktoré znižujú úroveň vzrušenia,“ uviedol Bushman. „Napriek tomu, čo naznačuje ľudová múdrosť, nie je účinnou stratégiou ani ísť si zabehať, pretože beh zvyšuje hladinu vzrušenia, ešte viac človeka nabudí, a vo výsledku je kontraproduktív­ny,“ dodal.

Tak čo je zasa zle?

Výskum bol čiastočne inšpirovaný popularitou „besniacich miestností“, ktoré existujú v rade miest po celom svete, a kde ľudia platia za rozbíjanie predmetov, pretože veria, že tým zo seba vybijú hnev, uviedla spoluautorka štúdie Sophie Kjærviková, vedkyňa zaoberajúca sa komunikáciou na Virginia Commonwealth University v americkom Richmonde.

„Chcela som vyvrátiť celú teóriu o ventilovaní hnevu ako spôsobe, ako sa s ním vyrovnať,“ vysvetlila Kjærviková. „Chceli sme ukázať, že dôležité je naopak znížiť podráždenie, vzrušenie a celý jeho fyziologický aspekt,“ dodala.

diana mórová, pán profesor, Čítajte viac Nahá Mórová v českom seriáli? Herečka zúri a hovorí o právnikoch. Toto urobia len Slovenke, českej herečke by to nespravili

Autori štúdie sa opierali o Schachterovu-Singerovu dvojfaktorovú teóriu emócií, ktorá opisuje hnev (a všetky ostatné emócie) ako dvojdielny jav, z ktorých každý sa skladá z fyziologickej a kognitívnej, teda poznávacej zložky.

Dýchať, dýchať a dýchať

Predchádzajúci výskum sa podľa Kjærvikovej a Bushmana často zameriaval na kognitívnu stránku, napríklad skúmal, ako môže kognitívne-behaviorálna terapia pomôcť ľuďom upraviť duševné dôvody, ktoré sú základom ich hnevu.

Výskumy podľa nich ukazujú, že táto terapia môže fungovať, ale ich analýza dostupných štúdií tiež podčiarkuje význam alternatívneho spôsobu, ako sa zbaviť hnevu. Navyše, štandardná kognitívno-behaviorálna terapia nie je účinná pre všetky typy mozgu.

Ilustračné foto.

Vedci vo svojej analýze skúmali aktivity, ktoré zvyšujú aj znižujú vzrušenie – od boxu, jazdy na bicykli a behu až po hlboké dýchanie, meditáciu a jógu. Zistili, že upokojujúce aktivity znižujú hnev v laboratóriu aj v teréne, a to bez ohľadu na ďalšie premenné, ako sú napríklad demografické údaje účastníkov.

Medzi účinné aktivity znižujúce vzrušenie patrila pomalá jóga, meditácia či takzvaná všímavosť (mindfulness), kedy sa človek cielene zameria na uvedomovanie si všetkého, čo sa deje vo vnútri neho i okolo; ďalej potom progresívna svalová relaxácia, dýchanie do bránice a vedomá pauza.

Viki Ráková Čítajte viac Keď som v strese, manžel ma ťahá do spálne, prezradila Viki Ráková. Vyjde vždy v lepšej nálade

„Bolo naozaj zaujímavé zistiť, že progresívna svalová relaxácia a relaxácia vo všeobecnosti môžu byť rovnako účinné ako prístupy, ako je všímavosť a meditácia,“ povedala Kjærviková. „Aj jóga, ktorá môže byť viac vzrušujúca ako meditácia a mindfulness, je spôsobom upokojenia, kedy sa človek sústredí na svoj dych, čo má tiež účinok pri znižovaní hnevu,“ dodala.

Nenoste drevo do lesa

Namiesto ventilovania hnevu preto vedci odporúčajú skôr snažiť sa z hnevu ubrať žiar a tým ho oslabiť, upokojiť, zmierniť stres a pripraviť tak hnev o fyziologické palivo.

„Je zrejmé, že v dnešnej spoločnosti sa všetci potýkame s veľkým množstvom stresu a potrebujeme spôsoby, ako sa s ním tiež vyrovnať,“ povedala Kjærviková. „Je prínosné ukázať, že rovnaké stratégie, ktoré fungujú pri strese, fungujú aj pri hneve,“ dodala.

Kristína Svarinská Čítajte viac Keď som prestala piť alkohol, hneď som bola tehotná alebo chorá, hovorí Kristína Svarinská. Akoby ľudia nechápali, že normálne je nepiť

Z prehľadu vyplynulo, že väčšina aktivít zvyšujúcich nabudenie hnev neznižuje. Niektoré ho naopak zvyšujú, pričom najčastejšie sa to týka behania. „Niektoré fyzické aktivity, ktoré zvyšujú vzrušenie, môžu byť dobré pre vaše srdce, ale rozhodne nie sú najlepším spôsobom, ako znížiť hnev,“ povedal Bushman.

"Je to naozaj boj, pretože naštvaní ľudia chcú svoj hnev ventilovať, vybiť. Ale náš výskum ukazuje, že akýkoľvek dobrý pocit, ktorý z podobného spôsobu ventilovania máme, v skutočnosti agresiu posilňuje, "dodal.

Panické ataky som mala 10-krát za deň, dotkla som sa dna, hovorí Zuzana Smatanová
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pomoc #prevencia #štúdia #stres #hnev #meditácia #dýchanie #psychika

+ Pozor na neoverené terapie od takzvaných liečiteľov a šamanov.
Pracovná atmosféra bude pokojnejšia, zvoľnite...

+ Cítite sa fyzicky aj psychicky veľmi dobre. Nezabúdajte však na pitný režim.
Skôr než niečo podpíšete,...