Práve v takýchto chvíľach môže pomôcť jednoduché dýchacie cvičenie, ktoré odporúča harvardská psychologička Lindsay Bira. Aj bez prístupu k vode sa dá dosiahnuť efekt podobný voľnému potápaniu, ktorý pomáha pri odbúravaní stresu. Stačí, ak sa naučíme vedome a správne dýchať.
Čítajte viac Náročné zaspávanie? Skúšali ste už éterické oleje, ktoré pomôžu navodiť spánok?Keď sme v strese, často dýchame plytko a rýchlo, čo obmedzuje prísun kyslíka. Hlboké a kontrolované dýchanie však podporuje zdravie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha nám upokojiť sa. Podľa fyziológa Daniela Craigheada, ktorý sa venuje výskumu dýchania, dýchacie cvičenia posilňujú bránicu a ďalšie dýchacie svaly, čo prospieva nášmu telu aj mysli.
Čítajte viac Ešte nepoznáte čaj z nádchovníka? Najskôr vás ohromí jeho vôňa, potom účinkyPsychologička Lindsay Bira predstavila jednoduché dýchacie cvičenie, ktoré je možné zaradiť do každodenného života. Tu je návod:
- Zavrite oči a uvoľnite celé telo.
- Pomaly sa nadýchnite a vydýchnite, aby ste sa upokojili.
- Potom sa zhlboka nadýchnite a zadržte dych na 60 sekúnd.
- Ak pocítite miernu paniku, vedome sa upokojte a pokračujte.
- Pomalým tempom vydýchnite a zopakujte cvičenie 3 až 5-krát.
Toto cvičenie pomáha nášmu mozgu trénovať zvládanie stresových situácií. Podľa Lindsay Biraovej mozog vysiela signály núdze ešte predtým, než sú naozaj potrebné – čo pripomína pocity úzkosti, ktoré zažívame pri stresujúcich udalostiach, napríklad pred dôležitou prezentáciou alebo stretnutím. Tolerovaním týchto signálov sa tak stávame odolnejšími voči stresu.
Zdravotnícky magazín „Healthline“ upozorňuje, že ľudia s určitými zdravotnými obmedzeniami, napríklad astmou alebo tehotné ženy, by toto cvičenie nemali vykonávať.
Dýchacie cvičenia sú užitočné pre rýchlu úľavu od stresu. No ak niekto zažíva trvalý stres, je dôležité zamerať sa aj na jeho príčiny. Iba tak je možné z dlhodobého hľadiska znížiť zaťaženie a viesť zdravší a vyrovnanejší život.