Hovoríte zo sna? Ako si zlepšiť spánok a nerušiť partnera?

Výkriky zo sna, ale aj bežné reči, rovnako tak aj škrípanie zubami. To všetko sú prejavy, že sa vo vašej hlave počas spánku odohráva všetko možné, len nie pokojný oddych. Každému sa z času na čas niečo zlé prisnije, ale ak ide o pravidelný nočný zlozvyk, je vhodné spozornieť.

24.10.2024 06:00
spanok, žena Foto:
Ak sa budíte aj po dlhom spánku unavení a nelepší sa to, mali by ste niečo zmeniť.
debata

Čo sa deje počas spánku?

Počas spánku sa striedajú dve fázy a to non-REM a REM. Tá druhá je hlboká a telo aj myseľ by mali byť v podstate paralyzované. Pokiaľ mozog zlyhá a túto funkciu nespustí, môžete hovoriť, neovládateľne sa pohybovať, vstávať a podobne. Porucha správania v REM spánku je predmetom skúmania, ale pravda je, že ak chýba, ráno sa nezobudíte príliš svieži. Problematické však môže byť aj správanie pred odchodom do postele. Ak chcete mať kvalitnejší spánok, určite spozornite a skúste pár zmien.

Rozhovory zo stresu

Viete, ako sa hovorí, že z problémov je niekedy dobré sa vyrozprávať. No v spánku to nie je príliš ideálne. Rozprávanie zo spania niekedy vzniká aj následkom neriešeného stresu a častých úzkostných stavov. Objaviť sa môže aj vplyvom dlhšej spánkovej deprivácie, či už ponocujete kvôli ťažobe starostí, túžbe po bohatšom spoločenskom živote alebo sledovaní napínavého seriálu.

žena, spánok, zaspávanie, noc, zlý spánok, relax, posteľ Čítajte aj Ako veľmi ovplyvňuje spánok kvalitu života? Vedeli ste, že spánok súvisí aj s rozvojom niektorých ochorení?

Kofeín a svetlo

Samotné rozprávanie zo spania vás asi do rúk lekára nepoženie. Ak sa však budíte aj po dlhom spánku unavení a nelepší sa to, mali by ste niečo zmeniť. Vyhnite sa káve a kofeínovým nápojom po 16.00 hodine. Pozor na počítač, televíziu, mobily a iné zdroje jasného a modrého svetla. Skúste v miestnosti rozsvietiť červené svetlo, pomáha stabilizovať prirodzené rytmy telesných hodín.

Zdriemnite si počas dňa

Aj toto môže významne pomôcť nočnému spánku. No aby ste v noci lepšie spali, je dôležité pri zdriemnutí postupovať opatrne. Ak si zdriemnete príliš dlho alebo príliš neskoro počas dňa, môže to narušiť váš plán spánku a sťažiť zaspávanie. Najlepší čas na zdriemnutie je krátko po obede v skorých popoludňajších hodinách a najlepšia dĺžka spánku je okolo 20 minút.

Rozhoduje 30 minút pred spaním

Toto je rozhodujúci čas, ktorý je zásadný pre kvalitu vášho spánku. Preto je dobré sústrediť sa pol hodinu pred spaním na rituál, ktorý vám pomôže. Najhoršie je pozerať si sociálne siete. Najlepšie je relaxovať. Je oveľa ľahšie zaspať, ak ste v pohode. Tiché čítanie, počúvanie upokojujúcej hudby a relaxačné cvičenia sú príklady spôsobov, ako sa dostať do správnej nálady na spánok.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kofeín #spánok #modré svetlo #spánková hygiena #spánkový režim #kvalitný spánok #nedostatočný spánok #dostatok spánku #REM fáza

+ Potrebujete vyváženú stravu počas celého dňa, nezabúdajte na to.
Financie máte zaobstarané ešte na dlho,...

+ Vaša strava nie je dostatočne pestrá, snažte sa, čo najčastejšie variť doma.
Finančne ste na tom veľmi dobre,...