Prvé príznaky už po štyridsiatke
Nedá sa s tým nič robiť. Môžete vyzerať aj na desať rokov mladšie, ale čas ešte nikto neoklamal. Obvykle po 40. narodeninách si začnete všímať, že menštruačný cyklus sa mení, menštruácia prichádza nepravidelne, krvácanie je slabšie alebo naopak silnejšie, veľa žien prekvapia emočné výkyvy a nevysvetliteľné zmeny nálad. Už počas tejto doby môžete pozorovať fyzické aj psychické zmeny ako suchá pokožka, hormonálne akné, problémy so spánkom, návaly tepla, silnejšie potenie, vaginálna suchosť, začínajúca inkontinencia, časté migrény a bolesti hlavy, zvýšená únava, znížené libido alebo sexuálny apetít. Tu treba zabrať a zmeniť životný štýl, aby to nebolo už len horšie.
Základom je zmena jedla
Jedlo nám dáva život a súčasne ovplyvňuje aj jeho kvalitu. Ženský organizmus potrebuje počas menopauzy dostatok živín a naopak menej kalórií, pretože v dôsledku úbytku ženských hormónov môžete začať priberať na váhe, postupne sa zmenšuje podiel svalovej hmoty a pribúda tukové tkanivo. V strave by nemal chýbať dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré nájdete najmä v zelenine a ovocí, celozrnných produktoch, chudom mäse, rybách, stredne tučných mliečnych výrobkoch a tiež rastlinných tukoch. Vyhýbajte sa spúšťačom potenia a nepríjemných návalov tepla, ako sú silno korenené jedlá, kofeín a alkohol.
Čítajte aj Návaly tepla. Priberanie. Osteoporóza... Ako preplávať prechodom bez problémov a s gráciou?Fytoestrogény hľadajte prirodzenou cestou
Úbytok ženských hormónov viete kompenzovať hormónmi získanými z potravy. Zaraďte preto do svojho jedálnička potraviny bohaté na fytoestrogény, ako je sója, tofu, tempeh, celozrnné obilniny, orechy, strukoviny, cícer, špenát, brokolica, marhule, hrozno, ľanové, tekvicové alebo sezamové semienka. Fytoestrogény napodobňujú účinok hormónu estrogénu, čo môže zmierniť nepríjemné príznaky jeho nedostatku.
Začnite športovať
Pretože ak nezačnete svoje telo posilňovať, pokles kondície sa začne počas menopauzy až žalostne rýchlo prejavovať. Pravidelná fyzická aktivita a cvičenie sú prínosné pre fyzické aj psychické zdravie. Pohyb zlepšuje náladu, podporuje lepší spánok a termoreguláciu, čo môže pomôcť lepšie zvládať návaly tepla a potenie. Šport navyše udržuje v kondícii srdce, kosti, štítnu žľazu aj nadobličky. Snažte sa hýbať aspoň 45 minút trikrát týždenne. Stačí svižná prechádzka, ideálna je tiež nordic walking, plávanie, jazda na bicykli, joga alebo pilates. Ženám v období menopauzy môže prospievať aj hormonálna joga.