Ovocie nesmrteľnosti aj zbožňované afrodiziakum: Tieto chutné plody fascinujú históriou, nabité sú vitamínmi... a liečia dušu

Aj vy si radi pochutnáte na šťavnatých a sladkých broskyniach? Majú mnoho benefitov, ale aj zopár potenciálnych negatívnych vlastností. Pozrite sa s nami, čo ste možno o obľúbenom ovocí nevedeli...

13.09.2024 10:00
Kúpili ste broskyne tvrdé ako skala? Vieme, čo... Foto:
Podľa odborníkov sú broskyne typickým antistresovým ovocím.
debata (2)

Broskyňa (Prunus persica) je ovocie pôvodom z Číny, kde má bohatú históriu a symboliku. V Číne sú broskyne symbolom nesmrteľnosti a dlhovekosti. Existujú staré čínske legendy o „broskyniach nesmrteľnosti“, ktoré rástli v záhradách bohov a kto ich zjedol, získal večný život. V starovekom Ríme sa broskyne nazývali „perzské jablká“ a verilo sa, že pochádzajú z Perzie. Rimania ich radi konzumovali ako dezert, no považovali ich aj za afrodiziakum.

Morská, himalájska, perzská... Je drahá soľ lepšia než tá obyčajná? Čítajte viac Skrytá soľ = skrytý zabijak. Tušili ste, že viac ako v slaných čipsoch jej nájdete v jedle, ktoré je na našom stole takmer denne?

Ovocie sa postupne rozšírilo do sveta a dnes napríklad existuje aj takzvaný „broskyňový“ štát – Čína to nie je. Ide o prezývku pre americký štát Georgia, kde sa broskyne pestujú naozaj vo veľkom.

Ovocie pre dušu

Podľa odborníkov sú broskyne typickým antistresovým ovocím. Vďaka vysokému podielu niacínu spolu s horčíkom, so selénom a zinkom potláčajú vnútorný nepokoj, nervozitu a zlepšujú náladu. Broskyne môžu prispievať k znižovaniu krvného tlaku a zlepšeniu hladín cholesterolu, čo podporuje zdravie srdca.

Sú bohaté na vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém a podporuje zdravú pokožku. Obsahujú aj vitamíny A, E a K a tiež vitamíny B1, B2, karotény a xantofyly. Antioxidanty ako sú polyfenoly a karotenoidy pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným stresom a znižujú riziko chronických ochorení. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú pri trávení a podporujú zdravé tráviace procesy.

Daniel Feranec alias Čoje Čítajte viac So šéfkuchármi sa nekamarátim, chcem byť na strane zákazníkov, hovorí foodbloger Čoje

Pri broskyniach je dobré však uvedomiť si aj ich riziká. U niektorých ľudí môžu broskyne vyvolať alergickú reakciu, najmä ak sú alergickí na peľ alebo iné druhy ovocia. Sú tiež často vysoko ošetrované pesticídmi, takže je dôležité ich dôkladne umyť alebo vyhľadávať organické varianty. Kôstka broskyne obsahuje amygdalín, látku, ktorá sa môže v tele premeniť na kyanid, čo je toxické. Samotná kôstka však musí byť rozdrvená, aby sa táto látka uvoľnila, takže bežná konzumácia kôstky nie je nebezpečná, ale neodporúča sa.

Zaujímavý rekord: Najväčšia broskyňa, ktorá bola doposiaľ vypestovaná, vážila 1,5 kilogramu! Pochádzala práve z USA, kde broskyne sú obzvlášť populárne, najmä v spomenutom štáte Georgia.

Video
Úžasne jednoduchý, ale zato ohromne dobrý ovocný koláčik vylepšený troškou vaječného likéru bude ideálny na každú záhradnú oslavu, ale aj obyčajné víkendové posedenie.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #zdravie #Telo #história #vitamín #duša #broskyňa

+ Čaká vás pokojný a ničím nerušený deň, tak si ho nepokazte stresom.
Nezanedbávajte priateľstvá, ktoré vám...

+ Dbajte na správnu techniku, aby ste predišli zraneniam a zlepšili výkon.
Upratovanie bytu si môžete uľahčiť...