Námesačná prešla autom 15 kilometrov, známy komik spiac vyskočil z okna: Porucha spánku hrozí deťom aj dospelým, odborníčka radí, ako ju zastaviť

Námesačnosť, známa aj ako somnambulizmus, je spánková porucha, ktorá sa vyskytuje počas hlbokých štádií spánku, zvyčajne v prvej tretine noci. Je definovaná ako porucha prebúdzania, keď ľudia prechádzajú náhle z fáz hlbokého spánku do plytkého spánku a neovládajú svoje správanie.

03.09.2024 16:18
spánok Foto:
Odborníčka odporúča viesť si spánkový denník a zaznamenávať do neho potraviny a nápoje skonzumované pred spaním, dĺžku spánku a všetky ostatné príznaky, ktoré sa prejavili.
debata

Viacerí si teraz poviete, tento problém sa ma netýka. Možno vás však prekvapí, že až 15 percent ľudí na tejto planéte môže minimálne raz za život prežiť počas spánku príznaky námesačnosti. Riziko je vyššie u detí (najmä vo vekovej kategórii od 4 do 8 rokov), pričom u detí až 17 percent minimálne raz za obdobie detstva prekoná príznaky námesačnosti, v dospelom veku sa potom riziko síce znižuje, no môže byť ovplyvnené viacerými faktormi. Väčšiu pravdepodobnosť na opakovanú námesačnosť majú tí, ktorí tento stav zažili už v detskom veku. Faktormi, ktoré to ovplyvňujú, je aj dedičnosť či spánkové prostredie. U dospelých tiež psychický stav.

Aké sú príčiny a spúšťače?

Existuje viacero spúšťačov námesačnosti, pričom jedným z hlavných je nedostatok spánku, svojú úlohu zohrávajú aj konkrétne spánkové poruchy ako spánkové apnoe či napríklad syndróm nepokojných nôh. Už spomenutá dedičnosť je jednou zo zložiek. Do hry vstupuje aj emocionálny stres alebo úzkosť, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť námesačnosti. Spustiť ju môžu aj alkohol, sedatíva a niektoré lieky. Hlučné alebo rušivé spánkové prostredie môže tiež pôsobiť ako spúšťač.

rajčina, rajčiny, paradajka, rajčiak Čítajte viac Viete, ako jednoducho zistíte, že máte na stole fakt zdravú a vitamínom nabitú paradajku? Toto je faktor, ktorý rozhodne

Námesační ľudia môžu vykonávať rôzne aktivity, od jednoduchých, ako je posadenie sa na posteli alebo prechádzanie sa, až po zložitejšie, ako je jedenie, rozprávanie, či dokonca opustenie domu. „Námesačníci“ si zvyčajne nie sú vedomí svojho konania a po prebudení si naň nepamätajú. Epizódy námesačnosti môžu trvať od niekoľkých sekúnd až po pol hodinu alebo viac.

Vedomé sny údajne majú potenciál zlepšiť...

Námesačnosť nie je sama o sebe škodlivá, ale môže viesť k potenciálne nebezpečným situáciám, preto je dôležité ju kontrolovať, najmä u dospelých. Zraniť sa môžu tým, že zakopnú, spadnú alebo sa zapoja do nebezpečných aktivít. Prebudenie námesačníka môže vo výnimočných prípadoch spôsobiť zmätenosť alebo agresiu.

Ako pomôcť námesačným?

Námesačným ľuďom môže pomôcť spánkový denník i úprava životného štýlu. Pred spaním sú vhodné relaxačné aktivity, ako napríklad čítanie knihy, masáž či počúvanie hudby. Naopak, kofeín, alkohol či vyčerpanie námesačnosť zhoršujú. Potvrdzuje to aj farmaceutka Jana Dubajová zo Žiliny. „U námesačného človeka môžu nastať poruchy pamäte, psychická zmätenosť, prípadne neprimeraná únava. Dlhodobá prax ukazuje, že stav sa výrazne zlepší po úprave životného štýlu, a to po minimalizácii stresu, úzkosti a konfliktov,“ vysvetlila.

Tomáš Eichler Čítajte viac Pokazí vám poobedňajší šlofík nočný spánok? Odpovedá odborník z Viedenskej univerzity: Toto má naozaj vplyv!

Odborníčka odporúča viesť si spánkový denník a zaznamenávať do neho potraviny a nápoje skonzumované pred spaním, dĺžku spánku a všetky ostatné príznaky, ktoré sa prejavili. Alternatívnou liečbou je podľa jej slov hypnóza. „Ak sa stále nedarí zbaviť námesačnosti a pridruží sa aj agresívne správanie, volí sa farmakoterapia tzv. benzodiazepínmi alebo antidepresívami, ktoré znižujú nočné budenie. Tieto lieky viazané na lekársky predpis sú určené na liečbu úzkosti a porúch spánku, znižujú aj stres,“ dodala.

V domácnosti je potrebné dozrieť na to, aby v izbe, kde spí námesačný, nebolo možné otvoriť okná. Tiež uistiť sa, že sú zamknuté vchodové dvere. Ak ide o dieťa, odporúča dať do jeho izby monitorovacie zariadenie a odstrániť z nej ostré alebo tvrdé predmety. „Dieťa by nemalo spávať na poschodovej posteli. Ak uvidíte, že vaše dieťa je námesačné, nezobúdzajte ho násilným spôsobom – najlepším riešením je odviesť ho pomaly do postele a uložiť znovu akoby na spánok,“ dodala.

Zaujímavý fakt:

V stave námesačnosti je podľa odborníčky nemožné niekoho zobudiť. „Ak sa to aj náhodou podarí, je zmätený a na svoje správanie si nepamätá,“ priblížila farmaceutka Jana Dubajová.

5 zaujímavých prípadov námesačnosti z histórie

Lee Hadwin – „Námesačný Umelec“
Lee Hadwin je britský umelec, ktorý vytvára umelecké diela výlučne počas námesačnosti. Keď sa zobudí, nemá žiadne spomienky na to, čo nakreslil. Počas dňa nemá žiadne výtvarné schopnosti, ale jeho nočné kresby sú považované za profesionálne. Jeho diela sa predávali za tisíce dolárov a Hadwin je známy ako „námesačný umelec“.

spánok, oddych, relax Čítajte viac Do postele o deviatej večer? Nový trend medzi mladými šetrí peniaze aj energiu. O nič neprichádzame, tvrdia

Automobilová jazda počas spánku
V roku 2005 kanadská žena, známa iba ako „Janet“, si sadla za volant svojho auta, keď bola v stave námesačnosti, a prešla viac ako 15 kilometrov. Cestou prešla cez križovatky a dokonca zastavila na červenú. Nakoniec sa prebudila zaparkovaná pred svojím domom, vôbec si nevedomá toho, že šoférovala.

Prípad Kennetha Parksa
V roku 1987 bol Kenneth Parks, muž z Kanady, obvinený z vraždy svojej svokry. Počas vyšetrovania sa ukázalo, že Parks bol v stave námesačnosti, keď sa vydal na 23-kilometrovú cestu, vstúpil do domu svojej svokry a spáchal zločin. Bol oslobodený od všetkých obvinení, pretože súd akceptoval, že bol v stave námesačnosti a nevedel, čo robí.

Sexuálne aktivity počas spánku – sexsomnia
Sexsomnia je stav, pri ktorom človek vykonáva sexuálne aktivity počas spánku, a je považovaný za formu námesačnosti. V jednom prípade bol muž oslobodený od obvinení zo sexuálneho napadnutia, pretože sa preukázalo, že trpel sexsomniou a nemal vedomie svojho konania počas incidentu.

Prípad Mika Birbiglia
Americký komik Mike Birbiglia má ťažkú formu námesačnosti. Raz počas spánku vyskočil z okna na druhom poschodí motela, pričom si vážne poranil nohu. Tento zážitok ho inšpiroval k vytvoreniu jeho známeho stand-up predstavenia „Sleepwalk with Me“, ktoré bolo neskôr adaptované do filmu.

Sex a spánok, posteľ by nemala slúžiť na nič iné, hovorí odborník
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #spánok #porucha #námesačnosť

+ Zvýšila sa vám hmotnosť, čo má vplyv na zdravotný stav. Pracujte na sebe.
Peniaze utrácate za nakupovanie...

+ Zbavíte sa zlozvykov a nebudú vás trápiť žiadne zdravotné problémy.
Nezaplatené účty je potrebné...