Prvýkrát o ňom písali pred 4000 rokmi, už bolo aj vo vesmíre! Zázračné ovocie z Ázie je rekordér a toto dokáže s vaším telom

Mango býva označované aj za kráľa ovocia. Prečo? Možno pre bohatú a poriadne dlhú históriu. Toto ste sotva o chutnom sladkom plode tušili...

28.08.2024 14:54
mango Foto:
Zhruba v 16. storočí začali portugalskí obchodníci šíriť mango po celom svete, hlavne do Afriky a Brazílie. Neskôr sa mango dostalo aj do ďalších tropických oblastí ako Karibik a stredná Amerika.
debata

Prvé zmienky o mangu sa objavili už pred viac ako 4000 rokmi v starodávnych sanskrtských textoch. Mango pochádza z južnej Ázie, pravdepodobne z oblasti dnešného Bangladéša, Indie a Mjanmarska. Starovekí hinduisti verili, že tento plod je symbolom lásky. Aj preto sa často používalo (a niekde stále používa) v rámci svadobných hinduistických rituálov. V Indii je mango tiež považované za posvätné a je symbolom bohatstva a prosperity. (India je dodnes najväčším producentom manga na svete, vyrábajúca približne 40% svetovej produkcie. Napriek tomu, len malé množstvo indického manga sa exportuje, pretože väčšina sa spotrebuje doma.)

shutterstock Nuda v posteli veru nie je nič príjemné. Čítajte viac KVÍZ: Libido, BDSM či misionár, ovládate sexuálny slovník? Ak trafíte 10 z 10, teóriu erotického života máte v malíčku!

Zhruba v 16. storočí začali portugalskí obchodníci šíriť mango po celom svete, hlavne do Afriky a Brazílie. Neskôr sa mango dostalo aj do ďalších tropických oblastí ako Karibik a stredná Amerika. Pestuje sa však napríklad aj v Japonsku a predstavte si, že krajina vychádzajúceho slnka má na konte mangový rekord. Teda lepšie povedané, rekord cenový.

Najdrahšie na svete? Choďte do Japonska

Za odrodu manga nazývanú „Taiyo no Tamago“ alebo „Vajíčko slnka“, ktoré v Japonsku pestujú, si poriadne priplatíte. Môže to byť až 3000 dolárov za pár. Tieto plody sú pestované v špeciálnych podmienkach a každé mango sa ručne balí do sieťky, aby sa dosiahla dokonalá symetria a farba.

kukurica Čítajte viac Kukurica nie je len detská nostalgia: Žlté zrnká ukrývajú zdravie a verili by ste, že popcorn jedli už pred stovkami rokov?

A keď je už reč o rekordoch. Najväčšie mango na svete bolo vypestované na Filipínach v roku 2009 a vážilo neuveriteľných 3,435 kilogramu. Ak nepatríte k ortodoxným fanúšikom manga, tiež asi neviete, že toto ovocie má aj svoj svetový deň. Oslavuje sa 22. júla. A ešte jedna pikoška: Mango bolo jedným z prvých ovocí, ktoré sa objavilo vo vesmíre. Bolo súčasťou potravinového balíka astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Sušené mango

Aby sme však nezabudli – okrem toľkých zaujímavých faktov spomenúť aj také, ktoré sú blahodarné pre náš život a zdravie. Konzumácia manga má totiž množstvo pozitívnych účinkov. Ovocie obsahuje množstvo živín a minerálov. Má protizápalové účinky a upokojuje nervový systém. Pozitívne pôsobí aj na nechty či vlasy.

voda pohar vody Čítajte viac Pár dúškov a je z toho poriadna hnačka či kŕče v bruchu? Dovolenku môže ohroziť aj jeden pohár, vyhnite sa...

„Cennými látkami sú draslík, vitamín C, E a K, fosfor, vápnik, kyselina listová. Exotické ovocie je zdrojom antioxidantov, ako je izokvercetín, kvercetín, fisetín a astragalín,“ hovorí Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia RÚVZ Bratislava. Mango je takisto bohaté na železo, vďaka čomu je užitočné pre ľudí trpiacich anémiou.

Konzumovať ho môžete samostatne, ale tiež ako súčasť osviežujúcich šalátov, v kuracom kari či pridávať ho do zmrzliny, koláčov alebo omáčok.

Video
Nátierka z manga, prípadne dip ku grilovačke

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Mangové čatní na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba

+ Zaslúžite si kvalitnú masáž celého tela, budete sa cítiť výborne.
Pracujte na rozvoji svojich...

+ Pravidelné pitie kávy nahradíte čajom, prípadne znížite jeho pitie.
Dodržujte pravidlá cestnej premávky,...