5 tipov, na čo myslieť v mladosti, aby ste vo vyššom veku neprišli o pamäť

V dvadsiatke si ľahko zapamätáme aj nákupný zoznam, no s pribúdajúcim vekom je to s pamäťou obvykle čoraz horšie. Nemusí to tak byť. Ak budete na svoju hlavu myslieť už v mladosti, ako na sporenie na dôchodok, oboje sa vám neskôr vráti a prežijete starobu lepšie ako ostatní. Pri tom netreba veľa.

02.09.2024 05:52
Zdravie Pamäť Foto:
Mozog netreba nechať spohodlnieť.
debata

Starne každý, no nie rovnako rýchlo

Starnutie organizmu je úplne prirodzené a aj keď sa budete snažiť akokoľvek, tento proces neodvrátite. Jednoducho nikto v šesťdesiatke nemôže vyzerať, že ho zakonzervovali v dvadsiatke, ale… Môžete pre spomalenie procesu veľa urobiť. Kým nie je neskoro. Podľa niektorých vedcov, pokiaľ ide o mozgové funkcie, začínajú drobné a nepatrné zmeny, ktoré ovplyvňujú pamäť, už okolo tridsiatky. Samozrejme to neznamená, že od tohto veku ste odsúdení na postupné zabúdanie. No treba už svojej hlave venovať viac pozornosti, aby proces nenadobudol rýchly spád.

Obmedzte technológie

Mozog netreba nechať spohodlnieť. Moderné technologické vymoženosti síce uľahčujú život, môžu byť ale aj príčinou zvýšenej pohodlnosti a lenivosti a to aj pokiaľ ide o trénovanie pamäte. V podstate dnes nie je potrebné si pamätať telefónne čísla priateľov, pracovné povinnosti, nákupný zoznam, aktivity detí, časy schôdzok… Mozog tým, samozrejme, až príliš odpočíva. Občas sa preto skúste spoľahnúť na seba a nie na mobil.

Spite, spite, spite

Asi najpríjemnejšia a najpohodlnejšia rada k zlepšeniu zdravia aj pamäti a aj tak ju málokto dodržiava. Dospelý človek potrebuje na dostatočný odpočinok a nabratie nových síl sedem až osem hodín spánku denne. Pokiaľ spíte dlhodobo málo, môže tento deficit časom poškodzovať pamäťové funkcie mozgu. Naučte sa chodiť spať a vstávať približne v rovnakom čase a ak máte problémy so zaspávaním, zmeňte svoje večerné predspánkové návyky. Zaspávanie komplikuje ťažká a tuková strava, stres, modré svetlo z elektronických zariadení aj alkohol.

chrbát, bolesť, stolička, sedenie Čítajte aj (Ne)sadnite si, prosím! Vedci varujú: sedíme toľko, že naše zdravie trpí. Ako zmeniť návyky a vstať?

Robte kardio

Cvičenie a športovanie zvyšujú prietok krvi do mozgu, čo umožňuje lepší prísun kyslíka a živín. Tým sa zlepšujú kognitívne funkcie, ako je pamäť, pozornosť, sústredenie a schopnosť učenia. Odporúčajú sa minimálne dve až tri hodiny aeróbneho pohybu týždenne.

Skoncujte s multitaskingom

Pracujte vždy len na jednej úlohe, nesnažte sa usilovne stihnúť dve, či dokonca ešte viac záležitostí a povinností súčasne. Glorifikovaný multitasking je totiž v skutočnosti len prepínanie medzi jednotlivými úkonmi, čo neúnosne zaťažuje mozog. Núti ho sústrediť sa na jednu vec, potom na druhú a zase späť. Trieštite tak svoju pozornosť a dôsledkom je, že oveľa ľahšie a rýchlejšie zabúdate.

Premasťujte si závity

Doslova a do písmena tými správnymi tukmi v strave. Vašej pamäti prospeje, keď si doprajete viac rastlinnej stravy, najmä zelené a listové druhy zeleniny, bobuľovité ovocie, paradajky, papriky, baklažán a citrusové plody, olivy či olivový olej. Takzvaná stredomorská strava je bohatá na vitamíny, antioxidanty spomaľujúce starnutie buniek a tkanív, omega-3 a 6 mastné kyseliny a flavonoidy chrániace pred voľnými radikálmi, ktoré môžu poškodzovať bunky, vrátane neurónov v mozgu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #omega-3 mastné kyseliny #zdravá strava #kognitívne schopnosti #multitasking #stredomorská strava #kardiotréning #výživa pre mozog #kvalitný spánok #aeróbny tréning #precvičovanie mozgových závitov #omega-6 mastné kyseliny

+ Zabúdate na každodenný pohyb, nečakajte, že budete mať stále kondíciu.
Skončíte s nerozumným utrácaním...

+ Nepodceňujte svoj zdravotný stav, sledujte jednotlivé zmeny vášho zdravia.
Stanovte si jasné ciele, aby ste...